11b.jpg

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ
«ЮНИЙ ЧИТАЧ» ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

 

вул. Валерія Лобановського, 14, м. Запоріжжя, 69006, тел./факс 236-85-62
Е-mail: zobd@ukr.net, Web:www.zobd.zp.ua Код ЄДРПОУ 02222029

 

Звіт про роботу КЗ «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» Запорізької обласної ради за 2020 рік

 

Протягом 2020 року в своїй роботі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР керувалась Стратегією розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Концепція якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», Стратегією національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки, затвердженою Указом Президента України від 13.10.2015р. № 580/2015 та у відповідності до Законів України «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи «Бібліотека – ХХI», а також враховуючи важливість ролі бібліотек, як складової частини культурно-освітньої галузі та нові соціально-культурні реалії, що вимагають вироблення нового стилю у підходах до обслуговування читачів і користувачів, комунальний заклад «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» Запорізької обласної ради у 2020 році будував свою роботу на основі особистісних замовлень відвідувачів, розширювала коло користувачів бібліотеки, стимулювала їх до читання, практикувала нові підходи до організації дозвіллєвих заходів, активно впроваджувала комплексні інтерактивні методи роботи з використанням новітніх інформаційних технологій, що стало найбільш актуальним в умовах карантинних обмежень, пов’язаних з пандемією COVID -19. Головною метою бібліотека вбачала створення умов для творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей у вільний від навчання час, а також інформаційну підтримку школярів у підготовці до шкільних занять та в їх самоосвіті як в онлайн так і в офлайн режимі.

На 01.01.2021 року загальний фонд бібліотеки складає 127 764 примірників, в тому числі:

Книги – 117 599примірників,

періодика – 7 609 примірників,

аудіовізуальні матеріали – 2 133 примірники,

електронні документи – 423 примірники.

Протягом року фонд бібліотеки поповнився на 656 примірників документів: 652 книги та 4 диски (CD, DVD) на загальну суму 72478,77 грн. Бібліотека увійшла до програми поповнення бібліотечних фондів від Українського інституту книги за рахунок програми «Українська книга», в 2020 році з обмінного фонду ЗОУНБ за цією програмою отримано 261 примірник книг на загальну суму 31599,02 грн. Цільове надходження книг в кількості 510 примірників до бібліотеки від УІК чекаємо у січні 2021 року. Від Фундації Дарини Жолдак – 74 примірники на суму 10404,75 грн. В дар від читачів та замість втрачених надійшло 317 примірників на загальну суму 30475 грн. За сприяння УКФ в дар отримано книги від ГО «Вулик ідей» в рамках проєкту «Рідна колисанка -2», які будуть передані в бібліотеки для дітей Запорізької області, та книги сучасних українських письменників, виданих шрифтом Брайля від Львівського Фонду реабілітації незрячих. Дякуємо також за подарунки видавництву «Ранок», літературній агенції «Картуш», українським письменникам Наталії Дев'ятко, Олегу Гаврішу та Ользі Ліщук.

Капітальні видатки на придбання книг з обласного бюджету у 2020 році не виділялись. За кошти загального фонду бюджету у 2020 році здійснена передплата періодичних видань тільки на 1 півріччя 2021 року на суму – 44 109,14 грн. У 2020 році у зв’язку із відсутністю фінансування бібліотека періодику не отримувала.

 

Бібліотека вдосконалювала традиційні та впроваджувала нові, в тому числі онлайн форми, популяризації кращих зразків вітчизняної та світової літератури для дітей, розширила коло бібліотечних послуг, забезпечувала реальні умови для свободи вибору інформації, спрямовувала зусилля на допомогу кожній дитині у вирішенні її потреб у книзі та інформації.

 

Основні статистичні показники

 

 • Основні показники роботи
 • Планові показники
  на 2019 рік
 • Виконано на 01.01.2020 рік
 • % виконання річного плану
 • Кількість користувачів: за єдиною реєстраційною картотекою (ЄРК)
 • 7000
 • 3159
 • 45,1%
 • Всього читачів
 • 15 000
 • 7417
 • 49,4%
 • Кількість відвідувань
 • 80 000
 • 37993
 • 47,5%
 • Кількість книговидач
 • 290 000
 • 185412
 • 63,9%

 

КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР віднесена до II групи з оплати праці. Але невиконання цифрових планових показників, пов’язаних з карантинними обмеженнями, неможливість проведення масових заходів в офлайн форматі, форми звітності, що не враховують форс мажорні обставини, що могло б привести до зниження групи з оплати праці,змусили звернутися про надання роз’яснень з цього питання до Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА. В листі – відповіді і департаменту і МКІП зазначається, що Міністерство опрацьовує питання внесення змін до наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 №745 щодо неврахування терміну дії карантину при перегляді статистичних даних для віднесення закладів до груп за оплатою праці.

За неповний 1 квартал, коли бібліотека працювала в звичайному режимі, цифрові планові показники були виконані, але у зв’язку з введенням карантину і закриттям закладів культури для відвідувачів з наступним обмеженням щодо проведення масових заходів, переведенням шкіл на дистанційну форму роботи, неможливістю виїхати до територіальних громад, закриттям пришкільних таборів і таборів відпочинку, цифрові показники менші, ніж були заплановані. Крім того, звітування за формою 6-НК за 2020 р. відбувалося за старою формою без врахування заходів, проведених в онлайн форматі.

 

Організація бібліотечного обслуговування. Бібліотечний маркетинг.

 

Протягом року бібліотека співпрацювала із школами міста № 30, 31, 50,62,66 ; Запорізькою обласною школою-інтернатом спортивного профілю, міським Палацем дитячої та юнацької творчості, міським творчим об'єднанням «Колорит», Запорізькими дитячими музичними школами №1,2,3,5, школою-інтернатом №7, Запорізькою дитячою художньою школою, обласними та міськими бібліотеками, іншими закладами культури області.

Протягом року були проведені заходи в рамках Національних проєктів «Україна читає дітям», «Всеукраїнського тижня дитячого читання», Всеукраїнського фестивалю «Книгоманія-2020», Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання -2020», обласного читацького марафону «Книжковий всесвіт дитинства», що проводились в онлайн форматі або з обмеженою кількістю учасників заходів відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров'я.

Передбачалась реалізація загальнобібліотечних проєктів «В єднанні сила й міць держави», «Острів Читалія, або підкорення книжкового простору», «Дивовижний сад мистецтва», «Європейський експрес», «Криниця народних традицій», «Малюк в бібліотеці», «Всякому серцю любов і тепло», «Мій Запорізький край – колиска багатьох народів». але повноцінно за цими проєктами бібліотека пропрацювала з 01 січня по 17 березня, а потім, у зв'язку із введенням карантинних обмежень, запровадила нові онлайн форми роботи.

Найбільш значущими заходами в 1 кварталі 2020 року стали етнографічно-патріотична година «Будуємо країну разом» ( зустріч з представниками ромської громади Запоріжжя), година скорботи «Незламний дух нескореної нації» ( до Дня пам'яті Героїв Крут), презентація книги «Казки баби Гавришихи» за участю автора – письменника Олега Гавріша, бібліографічне розслідування «Муза чи обуза» ( презентація фільму про історію життя художника Артура Гродгера і зустріч з режисером фільму А. Гвоздиком), заходи, присвячені 90-річчю від Дня народження В.Нестайка « У сонячній країні доброти», презентація виставки робіт вихованців бібліостудії «Уроки різноколірного чарівництва» - «Світ дитячих емоцій», знайомство малечі з книгою Г. Кирпи «Мій тато став зіркою» до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні, диспут-застереження за книгою А. Нікуліної «Сіль для моря, або Білий кит» - «Булінг: коли вже не смішно». 5 лютого бібліотека долучилась до Всесвітнього дня читання вголос, а також до Всеукраїнського марафону дитячого читання "Єднаймо душі словом Кобзаря", ініційованого Національною бібліотекою України для дітей з нагоди дня народження Тараса Григоровича Шевченка та 180-річчя видання першого "Кобзаря". Марафон розпочався 9 березня, у день народження Тараса Шевченка, і проходив у всіх спеціалізованих бібліотеках України для дітей до 26 квітня – дня виходу у 1840 році першого видання "Кобзаря". Фото та відео читання дітьми творів із "Кобзаря" публікувались на бібліотечних сайтах, у соціальних мережах, блогах із хештегом #Діти ЧитаютьКобзаря_2020.

Бібліотека ніколи не існувала сама по собі, вона була, є і буде частиною суспільства, яка завжди оперативно реагує на зміни у суспільно-політичному, громадському, соціальному житті країни, і відповідно до них змінює акценти у своїй роботі. Тому пандемія Ковіду, яка охопила весь світ, також внесла свої корективи в діяльність бібліотек по всьому світу. Постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID – 19» з 12 березня 2020 р. внесла певні зміни в діяльність нашої бібліотеки.

Як ми знаємо, карантин було подовжено до кінця року, введений адаптивний карантин, кольорове зонування, але дистанційна робота працівників КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР припала саме на період першого локдауну з 17 березня по 10 червня. Бібліотека закрилась для читачів та відвідувачів, але робота в ній не зупинилась. Правда, частина працівників пішла у щорічні відпустки, дехто – в простій, але більша частина працівників перейшла на дистанційну роботу. Були складені індивідуальні плани роботи, графіки здачі виконаних завдань, узгоджені і розписані терміни участі бібліотекарів в онлайн вебінарах, курсах тощо. Таким чином, у працівників бібліотеки була можливість попрацювати вдома творчо, ознайомитись з інноваційними формами роботи, продумати, як втілюватиметься задумане в подальшій діяльності. Писалися нові сценарії лялькових вистав, масових заходів, створювалися аудіоказки, відеомайстер-класи, відеовікторини, віртуальні виставки, розроблялись методичні матеріали. В цей період значно активізувались сторінки «Юного читача» у соціальних мережах: Фейсбук та Інстаграм, бо ті форми роботи з популяризації книги та читання, що розроблялись дистанційно, зразу ж публікувались для наших читачів та користувачів в соцмережах та на You Tube каналі бібліотеки. Так були запроваджені: проєкт #митворчі, віртуальна галерея «Уроки різноколірного чарівництва», вперше онлайн був проведений наш традиційний сімейний бібліофестиваль «Відкриваєм двері в літо», приурочений до Міжнародного дня захисту дітей.

Проєкт #митворчі включав у себе проведення різноманітних відеомайстер-класів, які умовно можна було поділити на 3 категорії: для всієї сім'ї , для молодших школярів, для учнів 5-9 класів. Відемайстер-класи Круглої Ксенії могли навчити дітей і дорослих пекти Великоднє печиво, робити підставки під гарячі чашки, робити свічки своїми руками, плести обереги, створювати фантазійні вази для квітів. Слайд-шоу від Заугольнікової Наталі – це майстер-класи, в яких головною діючою особою був син Наталки-Костянтин, учень 2 класу, який і показував, що і як треба робити. Нашим читачам запам’яталися «Веселий кавунчик», «Жабеня», «Мудра сова», «Динозаврик» та інші майстер-класи, які можна переглянути на бібліотечному You Tube каналі. Були і відеоуроки з хенд мейду і від нашої бібліотечної Мері Попінс ( Наталі Гвоздик), які знімались безпосередньо в стінах бібліотеки. Цей онлайн проєкт став популярним, до нього долучились працівники Мелітопольської центральної бібліотеки для дітей «Мальвіна» та бібліотекарі Кушугумської селищної бібліотеки №1 , тому цей проєкт продовжує свою діяльність і у 2021 році. На кінець 2020 року за хештегом #митворчі ми порахували активність проєкту на сторінці нашої бібліотеки у Фейсбуці. Він отримав 804 вподобайки, 48 коментарів та 129 репостів. Крім того, цей проєкт подавався на здобуття гранту, а саме - на отримання коштів на закупівлю комп’ютерної техніки від House of Europe – програми, що фінансується Європейським Союзом, але, на жаль, наш проєкт перемоги не здобув.

Багато вподобайок отримала і онлайн галерея «Уроки різноколірного чарівництва». На час посиленого карантину всі гуртки та студії працювали дистанційно, зокрема наші юні художники продовжували малювати вдома, а керівник студії, після отримання і редагування фотографій малюнків, публікувала їх в соцмережах. Так з'явились персональні виставки Арсенія Подшиваліна, Каті Кондратовець, Марії Ніколаєвської та інших вихованців студії. Для більшого ознайомлення громади з діяльністю закладів культури в період жорсткого карантину Департаментом культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА в Фейсбуці була створена нова група «Мистецький простір в ізоляції», і наша бібліотека стала одним із активних дописувачів в ній.

Але найбільшою подією літа і новим досвідом в роботі закладу стало проведення традиційного сімейного бібліофестивалю «Відкриваєм двері в літо» в онлайн форматі.

Підготовку до фестивалю почали заздалегідь. Всі бібліотекарі, працюючи дистанційно, подали свої пропозиції до плану проведення онлайн фестивалю, і всі підготовлені активності були розписані по годинах та хвилинах. Розпочинав фестиваль створений нами музичний відеоролик, що вмістив у себе найяскравіші фотографії і найцікавіші моменти фестивалів попередніх років як нагадування читачам, що фестиваль живе і буде проводитись за будь-яких умов. А далі за планом – відеоогляд новинок сучасної української та зарубіжної літератури для дітей, віртуальна виставка книжок, в яких піднімається тема булінгу «Цей дорослий дитячий світ», інтерактивна відеовікторина за творчістю Артура Конан Дойля, учасник якої повинен був вибрати правильні відповіді із запропонованих і скласти ключове слово, якщо слово в коментарях до вікторини було правильним, то перший читач, який його записав, отримував приз – книгу, яку міг отримати зразу ж після відкриття закладу. Переможницею онлайн вікторини стала Анна Філатова. Популярністю користувались і майстер-класи, розраховані на дитячу аудиторію із залученням родини на допомогу дитині. Цікавою для читачів-дітей була і фотогалерея «Іграшки в бібліотеці», якою ми хотіли показати нашим відвідувачам і не тільки, що роблять або чим займаються в бібліотеці іграшки, коли бібліотека закрита на карантин. Вийшли дуже дотепні фотографії, які по-своєму теж популяризують книгу та читання.

Родзинкою цьогорічного онлайн фестивалю стала співпраця з You Tube каналом «Для дотепного віку» в рамках некомерційного літературного онлайн проєкту «ФАЛЬКОЛО – родинне читання». Мета проєкту – долучитись до читання вголос поезій відомого українського поета Григорія Фальковича, який в 2020 році відзначав поважний ювілей. Долучитись до цього проєкту могли всі бажаючі. Ми ухопились за таку можливість поспілкуватись онлайн із самим автором і попросили ініціативну групу You Tube каналу в свою чергу записати звернення до всіх дітей з нагоди Міжнародного дня захисту дітей, що і було зроблено. Ми отримали електронною поштою відеозвернення поета і у відповідний час розмістили його на сторінці Фейсбук. У відповідь наша бібліотечна Бабуся Ягуся записала 2 відеоролики, в яких вона дітям вголос читає вірші Григорія Фальковича. Ці ролики були опубліковані за програмою фестивалю та на You Tube каналі «Для дотепного віку». Ну і завершився наш онлайн фестиваль піснею про бібліотеку. Всі наші активності в рамках онлайн фестивалю можна переглянути на сторінці у Фейсбуці і для цього не потрібно довго відшукувати необхідне, просто наберіть #Відкриваєм_двері_ в_літо, і весь фестиваль з'явиться в повному обсязі.

Фейсбук також надає статистику щодо дописів, які були опубліковані, тож можна порахувати, яка кількість відвідувачів сторінки була охоплена онлайн заходами. Ми порахували – всього охоплено фестивалем 6 487 користувачів соцмережі. Із них 370 користувачів поставили вподобайки і зробили репости, 735 користувачів написали коментарі або долучились до обговорення активностей. На мою думку, статистика непогана, тож такі онлайн заходи можуть бути запроваджені в роботу бібліотек для дітей особливо під час карантинних обмежень.

Влітку читачі бібліотеки взяли участь у Літніх читацьких перегонах, що проводились в рамках Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання -2020».

Визначались читачі, які протягом літніх канікул прочитають найбільшу кількість книг. Нагородження переможців відбулось не формально і креативно.

ТОЖ:

Перші місця отримали:

Самусь Дар’я, учениця 6-а класу гімназії № 31 та Заботкін Максим, учень 3 класу школи "Логос";

Другі місця посіли:

Мазуров Владислав, учень 7-б класу гімназії № 27 та Стаєнна Анастасія, учениця 4-а класу гімназії № 62;

Треті, не менш почесні місця отримали:

Коробова Тетяна, учениця 7-а класу ЗОШ № 30 та Григорьєва Анна, учениця 4-а класу гімназії № 31.

Також у вересні відбулась творча зустріч із запорізькою письменницею Ольгою Ліщук. Авторка презентувала дітям свою нову книжку «Казки старої шовковиці».

Відзначились діти Запорізької області і у Всеукраїнському літературному конкурсі «Творчі канікули». Твори Дядюшиної Євгенії з смт Веселе та Грибенькова Едуарда з с. Нововасилівка Приазовського району увійшли до збірки творів, відібраних за результатами конкурсу Національним оргкомітетом. А Радун Дарья з м. Гуляйполе стала переможницею Міжнародного дитячого конкурсу-єднання «На одній хвилі». Всього до цього конкурсу долучилось 33 дитини Запоріжжя та Запорізької області.

У зв’язку із введенням карантинних обмежень, що унеможливило приїзд учасників обласного читацького марафону до КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР, підведення підсумків обласного читацького марафону “Книжковий всесвіт дитинства» та Всеукраїнського фестивалю дитячого читання «Книгоманія-2020» відбувалось в онлайн форматі. Учасникам було запропоновано надіслати відеоролики з презентацією улюбленої книги.

Ці презентації можна переглянути за #книжковий_всесвіт_дитинства

у Фейсбук та на нашому ютуб каналі

https://www.youtube.com/channel/UCekypdwN89c_jhy470mC3CQ?view_as=subscriber

Переможцями стали:

Копілець Анастасія (Гуляйполе) – І місце;

Горностаєва Анастасія (Новомиколаївка) – ІІ місце;

Захарченко Сергій (Оріхів) – ІІІ місце.

У Фейсбуці онлайн проєкт #книжковий_всесвіт_дитинства набрав 210 вподобань, 14 коментарів та 53 репости за підрахунками грудня.

В грудні, до дня Святого Миколая, в «Юному читачі» була організована робота філії резиденції Святого Миколая. Бібліотекарі, примірявши на себе образи Ангела і Бісика, організували для читачів інтерактивні заходи: вікторини, руханки, веселі конкурси. Також були організовані майстер-класи з виготовлення новорічних іграшок, витинанок тощо.

Бібліотечні гуртки і студії протягом року працювали або в онлайн режимі, або з обмеженнями по кількості відвідувачів. Активними були: «Мала Академія Гномів», яка набрала за онлайн заходи 63 вподобайки, 4 коментарі та 26 репостів, робота англомовного клубу для малят «Балакучі курчата» була спрямована на індивідуальну форму роботи, через відео дзвінки або відео уроки, які набрали 76 вподобайок, 6 коментарів та 2 репости, для учасників клубу – батьків була створена загальнодоступна група «Балакучі курчата», а художня студія «Уроки різноколірного чарівництва» малюнки виставляла в онлайн галереї з хештегом #митворчі.

Всього у 2020 році бібліотекою було проведено 464 заходи, які відвідало 12239 осіб: в приміщенні бібліотеки – 440 заходів, які відвідало 8822 особи, поза межами бібліотеки – 24 заходи, які відвідало 3417 осіб. Всі заходи в бібліотеці проводились з дотриманням протиепідемічних норм.

 

Велике значення приділяється в бібліотеці візуальному розкриттю інформаційних ресурсів: був оформлений і організований цикл виставок-персоналій «Письменники – ювіляри року», «Ювіляри 2020 року у світі мистецтва», виставок-вернісажів, бібліотечних виставок-звеличень, виставок-панорам, виставок-обговорень, подорожей, фактів, відкриттів, знайомств, екскурсій, спогадів, порад тощо. Створений новий інформаційний куточок «Світ один на всіх. Інклюзія в дії». Особливою популярністю користувались виставка-спогад «Свободи дух підкорить Небеса…», виставка-присвята «Соборна Україна – одна на всіх, як оберіг», «Мистецька Україна», виставка – екскурс «Гей ви, хлопці, славні запорожці» , виставки-подорожі в рамках загальнобібліотечного проєкту «Європейський експрес» «Мапою літературної Європи», виставка-настрій «Поезія – це завжди неповторність» до ювілею Ліни Костенко, виставка-монографія «Тореадори, Робінзони та інші» до 90-річчя від дня народження В. Нестайка, «Зимовий вернісаж» від Запорізької дитячої художньої школи. Користувалась популярністю виставка малюнків «Світ дитячих емоцій» учасників бібліотечної студії «Уроки різноколірного чарівництва». В рамках творчого проєкту «Дивовижний сад мистецтва» за участю творчого об'єднання «Колорит» була презентована виставка-експозиція в бібліотечній художній галереї за участю Олександри Камінської «Із Запоріжжя з любов'ю» та оформлена виставка від Карини Бойко «Ми вічні», роботи якої виконані в техніці пастелі, живопису олійними фарбами, вітражу. Кожне полотно прокоментоване поезією автора.

Одним із пріоритетних напрямків діяльності КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР є національно-патріотичне виховання дітей та підлітків.

У 2020 році поповнилась новими експонатами історико-патріотична експозиція «Про час, Батьківщину і нас». В рамках державної цільової програми з національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки та загальнобібліотечного проєкту « В єднанні сила й міць держави» пройшли заходи за участі волонтерів, учасників АТО та ООС: «Вони Вітчизну захищають, бо хоробрі серця мають» за участю Михайла Преображенцева – керівника школи Спас Яр, «Мій тато став зіркою» за книгою Г. Кирпи до Дня Героїв Небесної Сотні, проведена акція «Разом нас багато і нас не подолати» до Дня Соборності України, відбувся урок пошани «Незламний дух нескореної нації» до Дня пам'яті Героїв Крут.

«Будуємо країну разом», - так називався історико-етнографічний захід за участю представників ГО "Запорізький ромський центр "Лачо Дром" Анжеліки Бєлової та Олексія Падченка,- які розповіли старшокласникам про національні символи ромів, про історію їх розселення по Запорізькій області, про збереження традицій у власних сім’ях. Торкнулись і найболючіших сторінок історії свого народу – геноциду, спричиненого нацистами під час Другої Світової війни.

Із-за карантинних обмежень був призупинений «Європейський експрес», позаяк реалізація проєкту передбачає присутність школярів в бібліотеці.

Користувались попитом різноманітні майстер – класи з виготовлення патріотичної символіки: маків пам'яті, різноманітних оберегів тощо.

Приділялась в бібліотеці достатня увага правовому та екологічному вихованню підростаючого покоління.

Всі зусилля були спрямовані на реалізацію в бібліотеці еко-культурного проєкту «Зацілований сонцем світ степовий. Екобібліотека», суть якого полягає в створенні Червоної книги Запорізького краю у малюнках дітей, які презентувались в бібліотечній галереї в січні 2020 року учасниками бібліотечної художньої студії «Уроки різноколірного чарівництва». Завершенням проєкту у 2021 році стане створення рукописної мальованої Червоної книги Запорізького краю, в який будуть подані описи і малюнки рідкісних для області тварин і рослин. Робота над проєктом здійснюється спільно з Національними заповідником «Хортиця» за участю наукового співробітника Михайла Муленка. У 2021 році цей проєкт буде подаватись на Всеукраїнський огляд-конкурс обласних бібліотек для дітей за напрямком: підтримка обдарованих дітей і талановитої творчої молоді, забезпечення їхньої участі у бібліотечних гуртках, об'єднаннях , клубах.

Приділялась увага організації дозвілля дітей у вихідні дні. По неділях в бібліотеці працювали з дотриманням протиепідемічних норм безкоштовні гуртки та студії: «Speaking chickens” ( «Балакучі курчата») – англомовний клуб спілкування для малечі, яка робить перші кроки у вивченні англійської мови, «Шахова думка» - для любителів цієї інтелектуальної гри, в студії «Уроки різноколірного чарівництва» діти навчаються живопису.

На часі був і арт-проєкт «Всякому серцю – любов і тепло» - проведення занять з арт-терапії за програмою «Heart» для дітей і дорослих, що перебувають у складних життєвих обставинах.

Традиційно, у 2020 році обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР була координатором у Запорізькій області Всеукраїнських творчих конкурсів. Так, активними були діти і у Всеукраїнському літературному конкурсі «Творчі канікули» та Міжнародному конкурсі-єднанні «На одній хвилі», що проводився в рамках Міжнародного десятиліття зближення культур (2013-2022) за рішенням ООН.

КЗ “Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР є методичним центром для мережі дитячих бібліотек області. На 01.01.2021 року мережа спеціалізованих бібліотек для дітей Запорізької області складає 38 бібліотек, в тому числі 1 – обласна бібліотека для дітей «Юний читач», 17 – бібліотеки для дітей публічної системи м. Запоріжжя та 20 бібліотек по області, які увійшли до складу ОТГ.

За 2020 рік жодної бібліотеки не втрачено. Але Великобілозерська бібліотека для дітей була переведена в приміщення центральної бібліотеки ( виділили 1 кімнату), втративши при цьому площі для розміщення фонду, та втратила свої приміщення Костянтинівська сільська бібліотека для дітей, яку з приміщення в центрі переводять до підвального приміщення Будинку культури на край села, порушуючи Закон «Про бібліотеки та бібліотечну справу». У вивільненому приміщенні після ремонту розташується сільська рада.

КЗ "Запорізька обласна бібліотека для дітей "Юний читач" ЗОР відповідно до Статуту є організаційно-методичним та координаційним центром існуючої спеціалізованої системи бібліотечного обслуговування дітей області. Виходячи з цього ОБД "Юний читач" здійснює роботу в кількох напрямках.

 

Забезпечення літературою. Наша книгозбірня здійснює бібліотечне обслуговування дошкільників, учнів загальноосвітніх шкіл, керівників дитячого читання обласного центру стаціонарно. Крім того, за попередніми замовленнями, надає в користування видання із своїх фондів через МБА (міжбібліотечий абонемент) користувачам бібліотек Запорізької області. На жаль, через дороговизну поштових відправлень, ця послуга в останні роки не є надто поширеною, проте все ж нею користувались 7 абонентів, яким видано 26 книжок.

Крім того, як координаційний центр ОБД "Юний читач" розподіляє літературу, отриману для дитячих бібліотек області. Хоч забезпечення літературою дитячих бібліотек області відбувається централізовано через обмінний фонд ЗОУНБ, проте для дитячих бібліотек області нами були отримані і передані книги за проєктом « Рідна колисанка» від ГО «Вулик ідей» та видавництва «Веселка», «Проста Конституція» від видавництва «Основи», автор текстів Юрій Марченко та «Історія російсько-української війни 2014-2019 р.р.».

Семінари, навчання.

В лютому 2020 року наша бібліотека взяла активну участь у круглому столі «Дивосвіт Нестайкових пригод: до 90-річчя від дня народження», що відбувся на базі Національної бібліотеки України для дітей.

Досить успішно вже в онлайн форматі в жовтні був проведений обласний семінар-практикум «Бібліотека для дітей: працюємо в сучасному форматі» для заступників директорів ЦБС по роботі з дітьми, завідуючих районними, міськими бібліотеками для дітей, дитячими відділами обслуговування ЦРБ, бібліотек для дітей ОТГ. В роботі семінару взяли участь і провідні фахівці НБУ для дітей: заступник генерального директора з науково-методичної роботи Полікарпова Л.П. та завідувач науково-дослідного відділу Петренко О.Б. Онлайн форма дала можливість також зустрітись з українським письменником Олегом Гаврішем, книга якого «Казки баби Гавришихи» була визнана найкращою книгою Book Forum – 2020 в номінації «Література для дітей від 9до 12». Для роботи ми обрали платформу Google Meet, бо, на наш погляд, вона є зручнішою за Zoom, позаяк не обмежує в часі і не вимагає постійного перезавантаження.

Також ОБД «Юний читач» взяла участь онлайн у Всеукраїнському науково-практичному семінарі «Сучасна дитяча книга і читання дітей в епоху цифрової культури» на базі НБУ для дітей, у Всеукраїнській науково-практичній конференції онлайн для директорів обласних бібліотек для дітей «Бібліотека для дітей на ринку сучасних культурних послуг», у круглому столі «Рекомендаційний електронний ресурс КЛЮЧ ( Краща Література – Юним Читачам) – переформатування».

У квітні – травні працівники бібліотеки пройшли проблемно-цільове навчання, модуль «Інноваційні зміни в дитячих бібліотеках» онлайн, організоване НБУ для дітей та Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв для завідувачів відділів комплектування та обробки документів та заступників директорів обласних бібліотек.

Активною формою роботи з підвищення професійної майстерності стала участь працівників дитячих бібліотек у різноманітних вебінарах. Корисною була серія вебінарів про активізацію роботи Європейських куточків в рамках проєкту «Інформаційна підтримка ЄС – бібліотекам для дітей та юнацтва в Україні» від ГО «Молодіжна альтернатива» та серія презентацій видавничо-освітнього проєкту «Портал».

У зв'язку із введенням карантинних обмежень не відбувся Міжрегіональний ярмарок бібліотечних інновацій «Бібліокреатив-2020», який планувався у червні на базі Миколаївської обласної бібліотеки для дітей.

Проєктна діяльність

Протягом 2020 року науково-методичний відділ «Юного читача» подав 3 заявки на участь у грантових проєктах: 2 – до Українського культурного фонду – це «Україна. Живі скрижалі історії» та до програми «Культура +» - «Історія російсько - української війни 2014- 2019 р.р. Створення історичного простору в бібліотеці», але, незважаючи на те, що проєкти були оцінені експертами достатньо високо, грошей ми не отримали. Ще один проєкт #митворчі» ми подали до House of Europe на грант щодо придбання комп'ютерної техніки, яка б допомогла б ще якісніше працювати дистанційно під час карантину, але і тут нас спіткала невдача. Але ми не зупиняємось, робимо висновки, працюємо над помилками, щоб з новими ідеями і набутим досвідом знову спробувати отримати позабюджетні кошти для реалізації задуманого.

 

Видавнича діяльність. Як методичний центр бібліотека займається аналітичною діяльністю. Готуються щорічні статистичні звіти про діяльність бібліотек для дітей області, матеріали подаються до Національної бібліотеки України для дітей. За результатами звітів готуються також щорічні інформаційно-аналітичні огляди діяльності бібліотек для дітей області, які дають можливість узагальнити цікавий досвід, викласти інформацію про інновації тощо. Особливий розділ у них відводиться аналітиці по бібліотеках ОТГ. Крім того, ці аналітичні матеріали використовуються Національною бібліотекою, яка в свою чергу готує подібні огляди діяльності по бібліотеках України.

Щороку ОБД "Юний читач" займається випуском методико-бібліографічних матеріалів, які друкуються та розповсюджуються бібліотеками області. Готуються і видаються аналітичні та методико-бібліографічні, інформаційно-методичні матеріали, розробки сценаріїв до бібліотечних заходів, методичні рекомендації, прес-буклети, біобібліографічні довідки тощо. В 2020 році видано 11 найменувань методичних матеріалів, всього 385 примірників, для розповсюдження в усі дитячі бібліотеки області. Наприклад, інформаційно-методичні матеріали «Світ пригод і фантастики Лесі Ворониної» ( до 65-річчя від дня народження письменниці), «На гостини у долі» ( до 60-річчя запорізької поетеси Любов Геньби), «Велич особистості» ( до 85-річчя від дня народження відомого українського поета Василя Симоненка), «Поетичний зорепад України. Українські поети-ювіляри 2020 року», біобібліографічні довідки: «Класик української музики XX століття» про українського композитора Бориса Лятошинського, «Казка стукає у двері» - про українського письменника, майстра авторської казки Юрія Ярмиша, «Книжкова веселка Еліни Заржицької» - до 60-річчя письменниці, «Не догорить свіча по Україні» - до 75-річчя від дня народження запорізького письменника Анатолія Рекубрацького. Видано методичні рекомендації «Вчимося бути людьми» - поради бібліотекареві з проведення заходів щодо попередження проявів булінгу серед дітей та збірник сценаріїв «Казкар з Риму» - до 100-річчя від дня народження італійського дитячого письменника-казкаря Джанні Родарі. Всі розроблені методичні матеріали передані до бібліотек області та розміщені на сайті бібліотеки в розділі «Методична робота».

Щороку готуємо також методичні рекомендації на допомогу плануванню роботи бібліотек: календарі знаменних та пам’ятних дат, списки ювілейних дат Запорізької області, поради щодо планування роботи на прийдешній рік: «Дата з календарної сторінки», «Календар знаменних і пам’ятних дат», «Відомі ювілейні дати Запорізької області», « Інформуємо. Радимо. Пропонуємо. Поради щодо планування роботи бібліотек для дітей на 2021 рік».

Виїзди до бібліотек області. Щороку планується та здійснюється до 10 виїздів до бібліотек для дітей області, у т. ч. з метою комплексного вивчення діяльності бібліотек (спільно з ЗОУНБ ). На жаль, через економію коштів не завжди вдається виконати всі заплановані виїзди, але використовуємо найменшу нагоду. В 2020 році у зв’язку із введенням карантинних обмежень, пов’язаних з пандемією COVID-19 та відсутністю фінансування, виїзди до дитячих бібліотек області не здійснювались. Рекомендації надавались за допомогою Інтернет та телефонного зв’язку.

Соціологічна робота. Займається бібліотека і соціологічними дослідженнями. Так, щороку беремо участь у Всеукраїнських соціологічних дослідженнях "Сучасна книжка в читанні дітей" та «Незадоволений читацький попит на дитячу літературу в бібліотеках України для дітей».

У 2020 році бібліотеки для дітей Запорізької області взяли участь у Всеукраїнському дослідженні «Вивчення ресурсів бібліотек України для дітей у задоволенні запитів користувачів на періодичні видання» та у Всеукраїнському моніторингу « Функціональні можливості бібліотек для дітей в об'єднаних територіальних громадах України».

Результати анкетувань передаються до Національної бібліотеки України для дітей з метою узагальнення даних, публікації у фахових виданнях.

 

Працює наша бібліотека і з громадами, які не мають спеціалізованих бібліотек для дітей чи дитячих відділів за раніше укладеними договорами про співпрацю про створення спільного культурно-освітнього простору.

КЗ "ЗОБД "Юний читач" ЗОР робить надзвичайно багато для того, щоб допомагати бібліотекам займатись розповсюдженням духовної культури серед дітей, формуванням потреб у читанні, розкритті можливостей особистості, залишатись центрами спілкування і дозвілля дітей і підлітків.

Проте, на заваді цьому постають деякі труднощі і, в першу чергу, це – нестача кадрів. У свій час, на початку 2000-них років, через збільшення попиту на літературу рідного краю, проведення бібліотечних заходів краєзнавчого характеру виникла потреба у виокремленні в ОБД "Юний читач" відділу краєзнавства. Через відсутність вільних одиниць у штатному розписі і, в першу чергу, посади завідувача відділу, науково-методичний відділ був реорганізований у відділ науково-методичної роботи та краєзнавства. В результаті такої реорганізації без збільшення чисельності штатних одиниць у відділі (завідувач, провідний методист та методист І категорії), об’єм виконуваної роботи значно розширився – додались обов’язки веденням довідково-бібліографічного апарату з питань краєзнавства, організація та проведенням масової роботи, обслуговуванням користувачів, виконання довідок та запитів на краєзнавчу літературу тощо, що в свою чергу призвело до ускладнень організації кваліфікованого науково-методичного супроводу діяльності бібліотек для дітей області, у т. ч. і бібліотек ОТГ. При цьому слід враховувати ще й ті обставини, що в районах, де утворились по кілька громад, районні (тепер вже в минулому) бібліотеки втратили свої функції методичних центрів, а їх автоматично перебрали на себе обласні бібліотеки, у т. ч. і ОБД "Юний читач".

Для надання належного рівня методичної та консультативної допомоги бібліотекам області, координації їх діяльності, вивчення, узагальнення і розповсюдження інноваційного бібліотечного досвіду, управління і моніторингу інноваційними процесами, пошуку і розробки нових моделей розвитку бібліотек регіону, оглядово-аналітичної роботи щодо діяльності бібліотек області, аналізу і прогнозування бібліотечної ситуації, підтримки системи підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів, впровадження новітніх технологій в практику роботи обласної бібліотеки та бібліотек області, організації діяльності бібліотек щодо реалізації регіональних та національних комплексних програм, організації виїздів на місця для надання практичної та методичної допомоги бібліотекам з найбільш актуальних питань бібліотечної роботи з дітьми для ОБД "Юний читач" нагальною стає потреба в організації відділу науково-методичної роботи та інноваційних технологій і відокремленні самостійного відділу краєзнавства, для чого виникає потреба у додатковій кількості штатних одиниць у кількості 3-х бібліотечних фахівців, а саме: завідувач відділу, провідний бібліотекар та бібліотекар І категорії, а також введення посади спеціаліста з інформаційних технологій та електронних ресурсів. Але, на жаль, в 2019 році бібліотека отримала відмову в збільшенні кількості штатних одиниць у зв’язку із відсутністю коштів в державному бюджеті, а в 2020 році питання фінансування стали ще гострішими. У зв’язку з економією коштів ми не змогли виконати поточний ремонт книгосховища, придбати нові меблі та малоцінний інвентар.

Бібліотека у 2020 році не отримувала періодичні видання через недофінансування.

Негативним наслідком для бібліотеки є рішення Запорізької обласної ради про проведення закупівель через «Прозоро» від 3000 грн.

Виконання цього пункту для нашого закладу є надзвичайно проблематичним в першу чергу через те, що у штаті не передбачена посада юриста чи економіста, якого можна призначити Уповноваженою особою з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти. Ці обов’язки виконує заступник директора як додаткове навантаження до виконання своїх прямих обов’язків. Вимога ж проводити закупівлі через електронну систему закупівель, починаючи від 3 тис. грн. тягне за собою збільшення цього навантаження в рази, бо потребує проведення безлічі процедур, які не завжди завершуються визначенням переможця, зокрема, і через небажання учасників брати участь в торгах на такі маленькі суми. Таким чином виникає потреба у проведенні повторних торгів, а заклад не має можливості вчасно забезпечити себе необхідним товаром і освоїти виділені кошти, що негативно позначається на організації обслуговування користувачів бібліотеки. Крім того, у зв’язку з економією бюджетних коштів, дозволу на відкриття ставки уповноваженої особи ми не отримаємо.

Закупівля товарів через електронний каталог "ProZorro Market", де можна було б вибрати перевіреного постачальника, також не вирішує питання повністю, позаяк цей ресурс має досить обмежений перелік товарів, зокрема, там відсутня бібліотечна техніка (читацькі формуляри, каталожні картки, щоденники роботи тощо), без якої неможлива організація роботи по обслуговуванню користувачів, а також книги для поповнення бібліотечних фондів. При проведенні ж спрощеної закупівлі переможцями часто виявляються недобросовісні учасники, які демпінгують ціни під час проведення аукціону, а потім поставляють або неякісний товар, або вимагають збільшення суми договору, посилаючись на інфляцію, що аж ніяк не сприяє економії бюджетних коштів і порушує закон.

Крім того, у електронному каталозі "ProZorro Market" зовсім не передбачена закупівля послуг.

Вимога проведення закупівлі послуг від 3 тис. грн. через електронну систему також викликає багато незручностей, зокрема щодо обслуговування, системи пожежної безпеки чи бібліотечної електромережі, що забезпечують технічну безпеку закладу. В разі аварійної ситуації ми не зможемо вчасно звернутися до організацій, що технічно обслуговують ці ділянки, бо процедура закупівель від 3000 грн. не дає можливості відреагувати на аварію миттєво і може затягнутися не на один місяць.

Бібліотека активно співпрацює із засобами масової інформації, веде активну сторінку в Fasebook та Інстаграм, подає інформацію про проведені заходи на сайт облради та держадміністрації, публікувалась на сторінках фахового журналу «Бібліотека у форматі Д», має власний сайт zobd.zp.ua.

За даними лічильника сайту бібліотеки протягом 2020 року ми маємо 3335 активних користувачів, за даними Google – кліків 45,8 тисяч, показів -580 тисяч.

 

Фінансово-господарська діяльність

У 2020 році план асигнувань складав 4737697,00 грн, отримали за загальним фондом – 4210449,01 грн., в тому числі - оплата праці і нарахування на заробітну плату склали на кінець року 3756452,64 грн.,за планом – 3891348,00 грн.

Оплата енергоносіїв – план- 364019,00 грн . Результат на кінець року – 172233,58 грн.

Оплата послуг – план 221588,00 грн. Використано кінець року – 160819,87 грн.

Оплата товарів – план 231956,00 грн. На кінець року – 106710,95 грн.

План надання платних послуг – 15500 грн. У зв’язку із запровадженням карантину знято 5100 грн. Виконано 10400 грн. в повному обсязі.

Благодійні, спонсорські внески ( дарування книг) склали -72479 грн.

Протягом року бібліотекарі намагалися створити для відвідувачів закладу затишне і безпечне середовище, хоча нові меблі, комп’ютерна техніка не закуповувались. Планувався, але у зв’язку з економією коштів не був виконаний поточний ремонт книгосховища. На капітальні видатки кошти не виділялись.

На кінець року у зв’язку з недовиконанням дохідної частини обласного бюджету залишилась не погашена кредиторська заборгованість за 2020 рік у сумі 5000,24 грн., з яких 265 грн. - кошти на проїзд міським транспортом для працівників бухгалтерії та 4735,24 грн. – послуги управляючої компанії «Запоріжремсервіс» за грудень. Оплачена дебіторська заборгованість – 44 109, 14 грн.- передплата періодичних видань за 1 півріччя 2021 року. Термін погашення –до 30.06.2021р. Інша дебіторська заборгованість не допускалась.

Тож, попри складний час, а вірніше, всупереч зовнішнім обставинам, бібліотека для дітей продовжує працювати, запроваджує нові форми популяризації книги та читання, і вірить, що всі негаразди минуть, бо за словами відомого всім письменника Ніла Геймана, бібліотеки залишаються місцем, де панує свобода. Свобода читати, свобода думок, свобода спілкування.

 

В. о. директора

Лариса ДАНИЛОВА

 

 

11b.jpg

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ
«ЮНИЙ ЧИТАЧ» ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

 

вул. Валерія Лобановського, 14, м. Запоріжжя, 69006, тел./факс 236-85-62
Е-mail: zobd@ukr.net, Web:www.zobd.zp.ua Код ЄДРПОУ 02222029

 

Звіт про роботу КЗ «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» Запорізької обласної ради за 2019 рік

 

Протягом 2019 року в своїй роботі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР керувалась Стратегією розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Концепція якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», Стратегією національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки, затвердженою Указом Президента України від 13.10.2015р. № 580/2015 та у відповідності до Законів України «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи «Бібліотека – ХХI», а також враховуючи важливість ролі бібліотек, як складової частини культурно-освітньої галузі та нові соціально-культурні реалії, що вимагають вироблення нового стилю у підходах до обслуговування читачів і користувачів, комунальний заклад «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» Запорізької обласної ради у 2019 році будував свою роботу на основі особистісних замовлень відвідувачів, розширювала коло користувачів бібліотеки, стимулювала їх до читання, практикувала нові підходи до організації дозвіллєвих заходів, активно впроваджувала комплексні інтерактивні методи роботи з використанням новітніх інформаційних технологій. Головною метою бібліотека вбачала створення умов для творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей у вільний від навчання час, а також інформаційну підтримку школярів у підготовці до шкільних занять та в їх самоосвіті.

На 01.01.2020 року загальний фонд бібліотеки складає 131 855 примірників, в тому числі:

Книги – 120 035примірників,

періодика – 9 230 примірник,

аудіовізуальні матеріали – 2 171 примірник,

електронні документи – 419 примірників.

Протягом року фонд бібліотеки поповнився на 2144 примірники книг на загальну суму 200 383,88 грн. Із них за рахунок програми «Українська книга», подарованих читачами та взамін втрачених 621 примірник на суму 52 849,28 грн., а за рахунок коштів обласного бюджету у 2019 р було придбано 1523 примірники книг на загальну суму 147 534, 60 грн. ( Закупівля дитячої, довідкової, художньої літератури здійснювалась через «Prozzoro», переможець допорогових закупівель НВП «Фактор», на зекономлені гроші був укладений прямий договір з ПП «Одесакнига»).

За кошти загального фонду бюджету у 2019 році здійснена передплата періодичних видань на суму 61 952грн. : 1 півріччя – 33 000 грн., 2 півріччя – 28 952 грн.

 

Бібліотека вдосконалювала традиційні та впроваджувала нові форми популяризації кращих зразків вітчизняної та світової літератури для дітей, розширила коло бібліотечних послуг, забезпечувала реальні умови для свободи вибору інформації, спрямовувала зусилля на допомогу кожній дитині у вирішенні її потреб у книзі та інформації.

 

Основні статистичні показники

 

 • Основні показники роботи
 • Планові показники
  на 2019 рік
 • Виконано на 01.01.2020 рік
 • % виконання річного плану
 • Кількість користувачів: за єдиною реєстраційною картотекою (ЄРК)
 • 7000
 • 7002
 • 100
 • Всього читачів
 • 15 000
 • 17 351
 • 115,7
 • Кількість відвідувань
 • 80 000
 • 86 059
 • 107,6
 • Кількість книговидач
 • 290 000
 • 300 200
 • 103,5

 

За результатами основних показників роботи КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР віднесена до II групи з оплати праці.

 

Організація бібліотечного обслуговування. Бібліотечний маркетинг.

 

Протягом року бібліотека активно співпрацювала із школами міста № 30, 31, 50,62, ; навчальними закладами Широківської ОТГ, Біленьківської ОТГ, Запорізькою обласною школою-інтернатом спортивного профілю, інтернатом №7, Козацьким ліцеєм, школою-інтернатом «Світанок», Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області , міським Палацем дитячої та юнацької творчості, міським творчим об'єднанням «Колорит», Запорізьким музичним училищем ім. П. Майбороди, Запорізькими дитячими музичними школами №1,2,3,5, Запорізькою дитячою художньою школою, Запорізьким обласним товариством турецької культури «Туран», ГО «Союз єменців України Аль-Йаман», обласними та міськими бібліотеками, іншими закладами культури області.

Протягом року були проведені заходи в рамках Національних проєктів «Україна читає дітям», «Всеукраїнського тижня дитячого читання», Всеукраїнського фестивалю «Книгоманія-2019», Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання -2019».

Реалізовувались загальнобібліотечні проєкти «В єднанні сила й міць держави», «Острів Читалія, або підкорення книжкового простору», «Дивовижний сад мистецтва», «Європейський експрес», «Криниця народних традицій», «Малюк в бібліотеці», «Всякому серцю любов і тепло», «Мій Запорізький край – колиска багатьох народів».

Іміджевими заходами для бібліотеки стало проведення заходів до 80-річчя бібліотеки в статусі обласної: бібліоальманаху «Юний читач» в координатах часу», участь у якому взяли ветерани бібліотечної справи, представники громадськості, у гості також завітали: заступник генерального директора Національної бібліотеки України для дітей Людмила Полікарпова, головний спеціаліст Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Ірина Пономаренко, голова профспілки працівників культури Запорізької області Олена Бойко, а також колеги бібліотек для дітей міста та області. Була підготовлена фотоекспозиція з однойменною назвою , яка висвітлила історію закладу від заснування до сьогодення. Порадувала читачів і виставка-автограф «На добру згадку юним читачам», яка ознайомила відвідувачів бібліотеки з книгами, що зберігаються у фонді закладу, які надійшли в дар від відомих письменників з їхніми побажаннями читачам за всі роки існування бібліотеки в статусі обласної. 80-річчю Обласної бібліотеки для дітей та Запорізької області був присвячений обласний читацький марафон «Книжковий всесвіт дитинства», який традиційно проводиться з січня по квітень. Підведення підсумків відбувалось на базі «Юного читача», і переможці – лідери читання – учні 7 класів мали можливість поїхати до Львова на дитячий фестиваль «Книгоманія», а учні 6 –х класів – на Всеукраїнський фестиваль «Лідер читання 2019», який в цьому році проводився на базі Одеської обласної бібліотеки для дітей. Почесним гостем фестивалю став голова запорізької СПУ Олександр Медко, який подарував бібліотеці книги запорізьких авторів, виданих за сприяння ЗОДА та ЗОР. Переможницею серед семикласників стала Стояновська Дар'я з Приморська, яка і поїхала на фестиваль «Книгоманія» до Львова, а шестикласник Пахолка Станіслав з Новомиколаївки став учасником «Лідера читання», відвідавши Одесу і «Молоду гвардію».

Завжди цікавим і насиченим є Тиждень дитячого читання, в рамках якого діти зустрілись з наймолодшим письменником України Микитою Лукашем, який за підтримки видавництва «Vivat» презентував для читачів бібліотеки свою книжку «Мішечок історій Мішковинки». В рамках Всеукраїнського проєкту « Україна читає дітям» побували у художній майстерні відомої запорізької мисткині Наталі Коробової, яка поділилася своїми враженнями від прочитаних в дитинстві книжок і розповіла про свої нові роботи. Відбулась інтерактивна зустріч з головним редактором дитячої газети «Клякса» та журналів «Бемс» та «Зайка» Ольгою Волковою та запорізьким письменником, автором «Автошки» Володимиром Грановським. Зацікавили читачів веселі літературні заходи за творами Іманта Зієдоніса, А. Ліндгрен, П. Треверс, Зірки Мензатюк, Всеволода Нестайка, малювали буквицю разом із співробітником обласного художнього музею Юлією Мартиненко, грали у літературні ігри та квестили бібліотекою.

Традиційним став загальнобібліотечний сімейний фестиваль «Відкриваєм двері в літо», що проводиться 1 червня до Міжнародного Дня захисту дітей. На юних відвідувачів та їхніх батьків чекали цікаві заходи, майстер-класи, консультації спеціалістів Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, зустріч із запорізькою поеткою Яною Яковенко. Ще на дітей чекало чимало цікавих локацій і захоплююча зустріч з творцями об’ємних книг Pop-up book, викладачами Мелітопольського Державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького Ганною і Олександром Брянцевими та Ганною Чемерис.

В цьому році фестиваль розширив свої межі. В червні працівники бібліотеки активно співпрацювали із пришкільними таборами, закладами освіти Біленьківської та Широківської ОТГ, а в липні та серпні організували для дітей і дорослих «Літні читацькі пікніки», які проводились щовівторка у парку Металургів і слугували залученню дітей до читання та активного відпочинку.

В червні 2019 р. протягом трьох днів, з виїздом на один день до Мелітопольської міської бібліотеки для дітей, обласна бібліотека для дітей "Юний читач" Запорізької обласної ради під патронатом Української асоціації працівників бібліотек для дітей та Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА приймала Х Міжрегіональний ярмарок бібліотечних інновацій "Бібліокре@тив – 2019". До Запоріжжя з’їхались дитячі бібліотекарі з 11-ти областей України, щоб "продати" свої цікаві, нестандартні, інноваційні ідеї, спрямовані на максимальне осучаснення організації бібліотечного обслуговування юних читачів своїх бібліотек та прозвітувати про реалізацію ідей, "куплених" минулого року в Полтаві.

Всього на цьогорічному ярмарку було представлено 41 ідею. Це ідеї, які охоплюють різні аспекти бібліотечної діяльності: організацію дозвілля дітей, популяризацію книги та читання, використання інформаційних ресурсів тощо. Представлялись також готові електронні продукти: розробки віртуальних та настільних ігор, відеороликів та ін.

Всього бібліотеками було "куплено" 32 ідеї, які протягом року будуть втілюватись в дитячих бібліотеках Запоріжжя, Херсона, Полтави, Кременчука, Мелітополя, Ізмаїла, Києва, Маріуполя, Харкова, Дніпра, Кропивницького, Миколаєва.

Всі ідеї від Запорізької області, а їх було п’ять, три – від "Юного читача" та дві – від дитячої бібліотеки м. Енергодар, були продані. Навзаєм придбали аж чотирнадцять ідей, які плануємо втілювати у себе і в бібліотеках для дітей області.

Крім того, Запорізька обласна бібліотека для дітей "Юний читач" за ідею блікфангу "Фантастичні книги і де їх шукати", до якої додавалась ще й віртуальна гра "В країні Магії і Чарівництва" посіла 3 місце в рейтинговому голосуванні кращих ідей року.

Крім гідної організації роботи, для учасників "Бібліокре@тиву" була підготовлена цікава пізнавальна програма до 80-річчя Запорізької області, яка дозволила познайомитись із культурою та історією Запорізького краю. Учасники Ярмарку побували на о. Хортиця, Дніпрогесі, відвідали Національний історико-археологічний заповідник «Кам'яна могила» та історико-культурний комплекс «Запорозька Січ».

 

Велике значення приділяється в бібліотеці візуальному розкриттю інформаційних ресурсів: був оформлений і організований цикл виставок-персоналій «Ювілейний літературний акорд», «Письменники рідного краю дарують нам творів розмай» ( за творами письменників-ювілярів 2019 р.), виставок-вернісажів, бібліотечних виставок-звеличень, виставок-панорам, виставок-обговорень, подорожей, фактів, відкриттів, знайомств, екскурсій, спогадів, порад тощо. Особливою популярністю користувались виставка-інсталяція «Подорож до Піднебесної» до року Китаю в Україні, виставка-реквієм «Мужність, приречена на безсмертя» до Дня Гідності та Свободи, виставка – панорама «Запорізька область на мапі України» до 80-річчя утворення Запорізької області, фотоекспозиція «Юний читач» у координатах часу» до 80-річчя бібліотеки у статусі обласної, виставки-подорожі в рамках загальнобібліотечного проєкту «Європейський експрес», а за сприяння ГО «Молодіжна альтернатива» та від Представництва ЄС в Україні був оформлений куточок Європейського Союзу «ЄС на книжковій полиці». Такі європейські куточки були оформлені в усіх бібліотеках для дітей області. В рамках творчого проєкту «Дивовижний сад мистецтва» за участю творчого об'єднання «Колорит», Запорізької дитячої художньої школи, Вільнянської дитячої художньої школи були презентовані виставки-експозиції в бібліотечній художній галереї, а саме «Кольоровий небосхил»( персональна виставка художника Ольги Дараган – члена міського творчого об'єднання «Колорит»), «Мальований світ» ( персональна виставка картин Марії Герасименко; в рамках підтримки обдарованої молоді м. Запоріжжя), «Кольорові перевтілення» ( виставка робіт вихованців Вільнянської художньої школи), «Диво-звірі» ( за мотивами творів М. Приймаченко, виставка малюнків вихованців Запорізької дитячої художньої школи), «Світлий пензель»( персональна виставка Андрія Шмиріна – члена ТО «Колорит»).

Одним із пріоритетних напрямків діяльності КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР є національно-патріотичне виховання дітей та підлітків.

У 2019 році поповнилась новими експонатами історико-патріотична експозиція «Про час, Батьківщину і нас». В рамках державної цільової програми з національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки та загальнобібліотечного проєкту « В єднанні сила й міць держави» пройшли заходи за участі волонтерів, учасників АТО та ООС, майданівців: «І зупинилось серце молоде, щоб вічно билось серце України» (до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні), «Славимо захисників України!»( до Дня захисника України), «Моя соборна, вільна, незалежна» ( до Дня Соборності України), «Життя – мов спалах» ( до Дня пам'яті героїв Крут) та багато інших. Активними учасниками заходів стали ветерани та бійці АТО: Михайло Пиріг – голова Запорізької міської організації ветеранів АТО, Тимур Книш – майданівець, ветеран АТО, Михайло Преображенцев – голова ГО «Сотня самооборони Запоріжжя» , молоді майданівці Новицька Юлія, Ірина Ярко, Ярослав Храпський.

Незмінною популярністю серед читачів користувався проєкт «Європейський експрес», який знайомив відвідувачів з традиціями та культурою країн Європи. За результатами роботи в цьому напрямку був виданий збірник сценаріїв з досвіду роботи обласної бібліотеки для дітей «Юний читач» «Парад країн Європи». В 2019 році цей загальнобібліотечний проєкт був поданий на Всеукраїнський огляд-конкурс обласних бібліотек для дітей в номінації «Організаційно-методична робота» і здобув диплом і кубок переможця.

Запрошувались для участі у заходах і національні товариства, що діють на території Запорізької області. Наприклад, Запорізький центр татарської культури «Алтин Ай» ( Ряхіма Ахмерова), Арабський культурний центр (Науфаль Хамдані) та студія арабського танцю «Басіма», представник німецького товариства молоді «Заммельзуріум» Катерина Коломоєць. При бібліотеці працюють курси турецької мови «Туран», діти –читачі бібліотеки взяли активну участь у конкурсі малюнків «Світ очима дітей», організованих Запорізьким обласним товариством турецької культури «Туран» та ГО «Союз єменців України Аль-Йаман».

Презентував свою книгу в бібліотеці «Щоби бути українцями – говорімо українською!» і відомий запорізький естрадний композитор-пісняр, співак, журналіст та громадський діяч Анатолій Сердюк. Старшокласникам було цікаво почути від людини, більш відомої їм своєю композиторською та виконавською діяльністю, думки про важливість збереження чистоти рідної мови, її неповторності, дотримання культури мовлення, правильного вживання українських слів та словосполучень.

Приділялась в бібліотеці достатня увага правовому та екологічному вихованню підростаючого покоління. В рамках Всеукраїнського проєкту « Я маю право» відбулись інтерактивні зустрічі з провідним спеціалістом Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області Людмилою Житняк, діяла виставка малюнків «Я маю право».

Цікаво та пізнавально пройшли правові тренінги для дітей і підлітків «Споживач - король ринку», які мали практичне значення і вчили учасників орієнтуватися в сфері товарів і послуг.

Приділяючи увагу екологічному та морально-етичному вихованню, на заходах в бібліотеці побували краєзнавець Віктор Петроченко, науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця» Михайло Муленко, мандрівник та письменник Володимир Супруненко. Реалізується в бібліотеці і еко-культурний проєкт «Зацілований сонцем світ степовий. Екобібліотека», суть якого полягає в створенні Червоної книги Запорізького краю у малюнках дітей, які будуть презентуватися в бібліотечній галереї в січні 2020 року.

Бібліотека давно вже стала центром громади, тому тут можна не тільки взяти чи обміняти книги, а й з користю провести своє дозвілля. У 2019 році всього в бібліотеці було проведено 996 заходів, із них 39- поза межами бібліотеки. Всього 33 488 осіб відвідали масові заходи, із них 1899- поза межами закладу .

Приділялась увага організації дозвілля дітей у вихідні дні. По неділях в бібліотеці працюють безкоштовні гуртки та студії: «Speaking chickens”

( «Балакучі курчата») – англомовний клуб спілкування для малечі, яка робить перші кроки у вивченні англійської мови, «Шахова думка» - для любителів цієї інтелектуальної гри, в студії «Уроки різноколірного чарівництва» діти навчаються живопису. В п’ятницю збирається театральна бібліостудія «Чарівна маска», учасники якої під керівництвом бібліотекаря 1 категорії Богдана Романенка взяли участь у IV Всеукраїнському фестивалі-конкурсі талантів "MUZA", організованому Громадським об’єднанням "Муза" за сприяння Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради та районної адміністрації по Олександрівському району м. Запоріжжя.

Вікторія Бабкіна та Анастасія Бойко отримали ГРАН-ПРІ!!! у номінації "Театральне мистецтво" за виконання номеру під назвою "Про те, що турбує…".

Не обійшло увагою поважне журі й індивідуальні номери дівчат. Вони стали лауреатами перших премій за виконання уривків з творів Астрід Ліндгрен "Пеппі Довгапанчоха" та «Міо, мій Міо».

З жовтня почала працювати «Мала Академія гномів, або Happy baby clab від Білосніжки”. Мета і завдання, які ставить перед собою керівник нового проєкту, методист 1 категорії Кругла Ксенія - через розвиток творчих здібностей дітей сприяти підвищенню їхньої самооцінки, допомогти, при необхідності, у профілактиці та психокорекції агресивності, замкнутості і тривожності, а також заняття мають на меті сприяти згуртуванню дитячого колективу, зниженню конфліктності, розвитку у дітей емпатії, спостережливості, пізнавальних та емоційно-мотиваційних процесів.

Форми індивідуальних занять різноманітні, це: психогімнастика і експрес-тести, дидактичні вправи і мовні та наочні ігри, завдання-роздуми і обмін думками, хвилинки-кольоринки і бесіди та етюди. І ще безліч цікавого… Зокрема, діти знайомляться з нетрадиційною зображувальною діяльністю – пробують малювати нитками, вологою аквареллю, бульбашками і, навіть, сіллю, використовуючи при цьому пальчики, соломинки тощо.

Заняття проводяться у зручний для дітей і батьків час на безоплатній основі.

На часі був і арт-проєкт «Всякому серцю – любов і тепло» - проведення занять з арт-терапії за програмою «Heart» для дітей і дорослих, що перебувають у складних життєвих обставинах.

Традиційно, у 2019 році обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР була координатором у Запорізькій області Всеукраїнських творчих конкурсів. Так, активними були діти і у Всеукраїнському літературному конкурсі «Творчі канікули». Перше місце в Україні в номінації « І в кожному із нас живе філософ» посіла Коваль Ольга із смт. Веселе, а твір Панасенка Олександра в номінації «Безмежний світ моєї уяви» із с. Костянтинівка Мелітопольського району разом із творами переможців був опублікований у збірнику творів «Творчі канікули», виданому Національною бібліотекою України для дітей. Участь дітей області у творчих Всеукраїнських конкурсах стала можливою завдяки збереженню мережі дитячих бібліотек області.

Протягом року колектив КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР намагався шукати позабюджетні кошти, писав грантові проєкти У 2019 році поданий до УКФ проєкт сімейного бібліотечного фестивалю «Відкриваємо двері в літо», що традиційно проводиться до Міжнародного Дня захисту дітей, розширили рамки реалізації задуманого до вересня, включили нові форми роботи з дітьми по залученню до книги та читання, але наш проєкт, пройшовши успішно технічний відбір, не набрав необхідної кількості балів під час оцінки його експертами. Ми вважаємо, що УКФ треба переглянути підходи до оцінювання проєктів: їх значущість та актуальність можуть оцінити тільки фахівці бібліотечної справи, а не просто інші спеціалісти дотичні до культури.

КЗ “Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР є методичним центром для мережі дитячих бібліотек області. На 01.01.2020 року мережа спеціалізованих бібліотек для дітей Запорізької області складає 38 бібліотек, в тому числі 1 – обласна бібліотека для дітей «Юний читач», 17 – Централізована бібліотечна система для дітей м. Запоріжжя та 20 бібліотек по області, з яких 10 увійшло до складу ОТГ:

3 міських рад: Гуляйпільська, Оріхівська, Приморська;

5 селищних рад: Більмацька, Веселівська, Михайлівська, Чернігівська, Якимівська;

2 сільські: Великобілозерська та Комишуваська.

З 2017 року, на жаль, втрачена Андріївська районна бібліотека для дітей Бердянського району, а у 2019 році – Приазовська районна бібліотека для дітей.

КЗ "Запорізька обласна бібліотека для дітей "Юний читач" ЗОР відповідно до Статуту є організаційно-методичним та координаційним центром існуючої спеціалізованої системи бібліотечного обслуговування дітей області. Виходячи з цього ОБД "Юний читач" здійснює роботу в кількох напрямках.

Забезпечення літературою. Наша книгозбірня здійснює бібліотечне обслуговування дошкільників, учнів загальноосвітніх шкіл, керівників дитячого читання обласного центру стаціонарно. Крім того, за попередніми замовленнями, надає в користування видання із своїх фондів через МБА (міжбібліотечий абонемент) користувачам бібліотек Запорізької області. На жаль, через дороговизну поштових відправлень, ця послуга в останні роки не є надто поширеною, проте все ж нею користувались, наприклад, читачі Запорізького, Вільнянського, Новомиколаївського районів, міст Токмака та Мелітополя.

Крім того, як координаційний центр ОБД "Юний читач" розподіляє літературу, отриману для дитячих бібліотек області. Хоч забезпечення літературою дитячих бібліотек області відбувається централізовано через обмінний фонд ЗОУНБ, проте для дитячих бібліотек області були також замовлені 200 примірників книг «Усна історія російсько-української війни (2014-2016 рр.)», «Усна історія російсько-української війни (2014-2018 рр.)» та 2 томи книги «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» (випуск 3), видані Українським інститутом національної пам'яті, які були передані в бібліотеки для дітей області.

Крім того, в рамках проєкту «Інформаційна підтримка ЄС – бібліотекам для дітей та юнацтва в Україні» від ГО «Молодіжна альтернатива» 16 дитячих бібліотек області ( з них 6 бібліотек ОТГ) до Дня Європи отримали комплекти адаптованих для дітей книг та іншу наочність для облаштування в бібліотеках інформаційних куточків ЄС для організації інформаційно-просвітницької роботи з дитячою та підлітковою аудиторією.

Творчі конкурси, обласні заходи. Бібліотека координує та методично забезпечує проведення в бібліотеках для дітей області Всеукраїнських конкурсів, організує роботу в рамках Національних проєктів. Так, успішно працює в області Національний проєкт "Україна читає дітям". Успішним і популярним протягом багатьох років залишається проєкт на визначення кращих читачів-дітей області. Це Всеукраїнські конкурси «Книгоманія» від Форуму видавців та «Лідер читання» від НБУ для дітей. Заходи в рамках цих проєктів проходять у формі обласного читацького марафону «Книжковий всесвіт дитинства», а обласні тури завжди на високому рівні проходять на базі ОБД "Юний читач". Переможці стають учасниками святкових заходів у Львові. Позаминулого року були ще й в Херсоні, минулого року в Одесі. Так, у цьому році до читацького марафону-конкурсу, що був присвячений 80-річчю Запорізької області долучилось 248 бібліотек області різних рівнів: сільських, районних, міських, бібліотек ОТГ, залучено до участі 2199 дітей, 20 з яких мали змогу приїхати на обласний фінал 24 квітня. Переможці марафону - Стояновська Дар'я з Приморська та Пахолка Станіслав з Новомиколаївки стали «Лідерами читання-2019» і представляли Запорізьку область на дитячому фестивалі «Книгоманія» у Львові та на Всеукраїнському фестивалі «Лідер читання-2019» в Одесі.

Організовуємо в області також проведення інших Всеукраїнських конкурсів, ініційованих Національною бібліотекою України для дітей, зокрема, літературних конкурсів «Творчі канікули», «Діти єднають Україну». Створюємо обласний оргкомітет, аналізуємо роботи, відбираємо кращі для участі у Всеукраїнських турах. Як правило, дитячі бібліотеки, як і наша обласна, беруть у них найактивнішу участь та отримують призові місця. Долучаються і дитячі бібліотеки ОТГ. Найбільш активними в цьому напрямку є бібліотеки для дітей Веселівської, Оріхівської, Гуляйпільської ОТГ.

ОБД "Юний читач" також методично забезпечує проведення в області Всеукраїнського тижня дитячого читання. Розробляємо рекомендації, поради, пропонуємо сценарії заходів.

Іміджевим для бібліотеки став щорічний сімейний бібліофестиваль «Відкриваєм двері в літо», в якому беруть участь не тільки читачі і мешканці міста, а й усієї області.

Щороку організовуємо ще й регіональні конкурси серед дитячих бібліотек області. В 2019 році в «Юному читачі» запроваджено обласний конкурс на кращу бібліотечну інновацію з метою залучення працівників бібліотек для дітей до творчого пошуку, створення та запровадження інноваційних форм і методів роботи щодо просування книги та читання, задоволення запитів на книгу та інформацію, розкриття ідейних, наукових, художніх цінностей книжкових фондів; духовного, інтелектуального, творчого і пізнавального розвитку особистості юного користувача; відбір та представлення кращих інновацій на X Міжрегіональному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліокре@тив2019», що відбувся на базі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР; підвищення професійного рівня бібліотечних працівників, покращення змісту і якості роботи бібліотек області з користувачами-дітьми.

Вважаємо, що проведення таких конкурсів стимулює бібліотекарів до пошуку цікавих форм популяризації книги. За результатами конкурсів, як правило, випускаємо матеріал з досвіду роботи.

Семінари, навчання. Бібліотека організовує заходи з професійного навчання працівників дитячих бібліотек. На жаль, через обмеженість коштів на місцях, коли працівники бібліотек не мають грошей на відрядження, проводимо один семінар на рік, але програму будуємо таким чином, щоб охопити максимальне коло питань, які цікавлять працівників дитячих книгозбірень, в тому числі і бібліотеки ОТГ. Як правило, це дводенний семінар-практикум, на який запрошуються заступники директорів ЦБС по роботі з дітьми, завідуючі районними, міськими бібліотеками для дітей, дитячими відділами обслуговування ЦРБ, бібліотеками для дітей ОТГ. У 2019 році обговорювалась тема «Бібліотека для дітей в системі соціальних зв’язків регіону. Нові моделі організації бібліотечного обслуговування». В роботі семінарів беруть активну участь провідні бібліотечні фахівці області, викладачі ЗНУ та Інституту післядипломної педагогічної освіти, громадські діячі, письменники. Цьогоріч хедлайнерами семінару стали завідувач кафедри реклами і зв’язків з громадськістю Інституту журналістики і масової комунікації класичного приватного університету, професорка, доктор наук з соціальних комунікацій Інна Пенчук та голова Правління обласної громадської організації "Дивосвіт", директор єврейського общинного центру "Мазаль ТОВ" Інесса Носенко, які давали практичні поради щодо написання власних проєктів, участі у грантовій діяльності, налагодженні комунікативних зв’язків з громадськими організаціями з метою побудови нової моделі співіснування бібліотеки і громади.

У 2019 році, в травні, за планом НБУ для дітей спільно з Центром неперервної культурно-мистецької освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв на базі НБУ для дітей відбулись проблемно-цільові навчання «Бібліотеки для дітей в культурно-освітньому просторі України: перспективи та шляхи розвитку в умовах децентралізації» для директорів та заступників директорів ЦБС для дітей та « Бібліографічна діяльність як експертна система і дієвий помічник в організації читання дітей» для завідувачів відділами довідково-інформаційного обслуговування. Але поїхати до Києва змогли тільки ті, хто мав кошти на відрядження, адже навіть на заходи і семінари, що проводяться КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР, більшість керівників дитячих бібліотек області приїжджають власним коштом.

На жаль, не маємо можливості запровадити такі новітні форми спілкування як вебінари, скайп-конференції, бо доступ до мережі Інтернет не мають половина дитячих бібліотек, а в деяких з тих, що мають, він буває відключений через складне фінансове становище. В багатьох бібліотеках відключаються також і стаціонарні телефони, тому спілкуємось часто через мобільний зв’язок.

У зв’язку з обмеженим фінансуванням використовуємо інші форми спілкування, зокрема, індивідуальне консультування по телефону або через електронну скриньку. Практикується проведення індивідуального консультування працівників дитячих бібліотек у відділах ОБД "Юний читач". Зокрема, таке консультування неодноразово проводилось з питань переходу на таблиці УДК та бібліотечної адвокації.

Видавнича діяльність. Як методичний центр бібліотека займається аналітичною діяльністю. Готуються щорічні статистичні звіти про діяльність бібліотек для дітей області, матеріали подаються до Національної бібліотеки України для дітей. За результатами звітів готуються також щорічні інформаційно-аналітичні огляди діяльності бібліотек для дітей області, які дають можливість узагальнити цікавий досвід, викласти інформацію про інновації тощо. Особливий розділ у них відводиться аналітиці по бібліотеках ОТГ. Крім того, ці аналітичні матеріали використовуються Національною бібліотекою, яка в свою чергу готує подібні огляди діяльності по бібліотеках України.

Щороку ОБД "Юний читач" займається випуском методико-бібліографічних матеріалів, які друкуються та розповсюджуються бібліотеками області. Готуються і видаються аналітичні та методико-бібліографічні, інформаційно-методичні матеріали, розробки сценаріїв до бібліотечних заходів, методичні рекомендації, прес-буклети, біобібліографічні довідки тощо. В 2019 році видано 17 найменувань методичних матеріалів, всього 595 примірників, для розповсюдження в усі дитячі бібліотеки області. Наприклад, «Майдан: живі скрижалі історії»( до 5-ої річниці Революції Гідності), «Європейський експрес» (підсумовуємо досягнуте). «Слава краю мого, наче повість безкрая…» (на відзначення 80-річчя Запорізької області), «Країна під небесами» (на відзначення року Китаю в Україні), «Розпущу крилаті думи на всю Україну» (до 250-річчя від дня народження українського письменника, фольклориста, етнографа і перекладача Пантелеймона Куліша), «Мандри книжковими столицями світу» ( методичні поради бібліотекарю), «І «Енеїди» владний сміх…» ( до 250-річчя від дня народження українського поета і драматурга Івана Котляревського), прес-буклет «Борець за українську незалежність» (до 380-річчя від дня народження І.Мазепи), біобібліографічна довідка «Його пісня поміж нас» (до 70-річчя від дня народження співака і композитора, Героя України В. Івасюка) тощо. Всі розроблені методичні матеріали розміщені на сайті бібліотеки в розділі «Методична робота».

Щороку готуємо також методичні рекомендації на допомогу плануванню роботи бібліотек: календарі знаменних та пам’ятних дат, списки ювілейних дат Запорізької області, поради щодо планування роботи на прийдешній рік: «Дата з календарної сторінки», «Календар знаменних і пам’ятних дат», «Відомі ювілейні дати Запорізької області», «Інноваційне і традиційне в роботі бібліотек для дітей – вимога часу. Поради до планування роботи на наступний рік».

Практикуємо також випуск матеріалів з досвіду роботи бібліотек, зокрема із серії "Кращий сценарій року". Підготовлені і розміщені дві віртуальні виставки.

Виїзди до бібліотек області. Щороку планується та здійснюється до 10 виїздів до бібліотек для дітей області, у т. ч. з метою комплексного вивчення діяльності бібліотек (спільно з ЗОУНБ ). На жаль, через економію коштів не завжди вдається виконати всі заплановані виїзди, але використовуємо найменшу нагоду. Виїзди співробітників бібліотеки здійснюються з метою ознайомлення з роботою бібліотек для дітей області та наданням методичної допомоги, а саме, приділяється увага правильності розстановки фонду, рекласифікації фонду у зв'язку з переходом на УДК, звертається увага на правильне ведення бібліотечної документації, роботі з довідково-бібліографічним апаратом (ДБА), надаються методичні рекомендації з організації читання та проведення масових заходів, приділяється увага візуальному розкриттю інформаційних ресурсів, проводяться консультації з проведення переобліку та списання документів. В 2019 році здійснені виїзди до Бердянської ЦБС ( філії, що обслуговують дітей № 9,10), селищної бібліотеки в с. Андріївка Бердянського району, до дитячої бібліотеки «Мальвіна» м. Мелітополь, до Вільнянської районної бібліотеки для дітей, ЦБС м. Запоріжжя, бібліотеки для дітей КУ «Централізована бібліотечна система» Гуляйпільської міської ради.

Соціологічна робота. Займається бібліотека і соціологічними дослідженнями. Так, щороку беремо участь у Всеукраїнських соціологічних дослідженнях "Краща книга року" та «Незадоволений читацький попит на дитячу літературу в бібліотеках України для дітей». Результати анкетувань передаються до Національної бібліотеки України для дітей з метою узагальнення даних, публікації у фахових виданнях.

 

Працює наша бібліотека і з громадами, які не мають спеціалізованих бібліотек для дітей чи дитячих відділів. Таким, зокрема є Запорізький район, в якому немає спеціалізованих бібліотек для дітей. Для забезпечення та надання методичної допомоги та проведення спільних заходів були укладені на 5 років договори про співпрацю з Широківською ОТГ та Біленьківською ОТГ. Ці договори передбачають створення культурно-освітнього простору, яким передбачено відвідування дітьми заходів в обласній бібліотеці для дітей «Юний читач», виїзди працівників бібліотеки до шкіл, бібліотек ОТГ, дитячих пришкільних таборів для проведення заходів, презентацій, майстер-класів, для взаємної участі в конференціях та семінарах з обміну досвідом по залученню дітей до книги та читання.

КЗ "ЗОБД "Юний читач" ЗОР робить надзвичайно багато для того, щоб допомагати бібліотекам займатись розповсюдженням духовної культури серед дітей, формуванням потреб у читанні, розкритті можливостей особистості, залишатись центрами спілкування і дозвілля дітей і підлітків.

Проте, на заваді цьому постають деякі труднощі і, в першу чергу, це – нестача кадрів. У свій час, на початку 2000-них років, через збільшення попиту на літературу рідного краю, проведення бібліотечних заходів краєзнавчого характеру виникла потреба у виокремленні в ОБД "Юний читач" відділу краєзнавства. Через відсутність вільних одиниць у штатному розписі і, в першу чергу, посади завідувача відділу, науково-методичний відділ був реорганізований у відділ науково-методичної роботи та краєзнавства. В результаті такої реорганізації без збільшення чисельності штатних одиниць у відділі (завідувач, провідний методист та методист І категорії), об’єм виконуваної роботи значно розширився – додались обов’язки веденням довідково-бібліографічного апарату з питань краєзнавства, організація та проведенням масової роботи, обслуговуванням користувачів, виконання довідок та запитів на краєзнавчу літературу тощо, що в свою чергу призвело до ускладнень організації кваліфікованого науково-методичного супроводу діяльності бібліотек для дітей області, у т. ч. і бібліотек ОТГ. При цьому слід враховувати ще й ті обставини, що в районах, де утворились по кілька громад, районні (тепер вже в минулому) бібліотеки втратили свої функції методичних центрів, а їх автоматично перебрали на себе обласні бібліотеки, у т. ч. і ОБД "Юний читач".

Для надання належного рівня методичної та консультативної допомоги бібліотекам області, координації їх діяльності, вивчення, узагальнення і розповсюдження інноваційного бібліотечного досвіду, управління і моніторингу інноваційними процесами, пошуку і розробки нових моделей розвитку бібліотек регіону, оглядово-аналітичної роботи щодо діяльності бібліотек області, аналізу і прогнозування бібліотечної ситуації, підтримки системи підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів, впровадження новітніх технологій в практику роботи обласної бібліотеки та бібліотек області, організації діяльності бібліотек щодо реалізації регіональних та національних комплексних програм, організації виїздів на місця для надання практичної та методичної допомоги бібліотекам з найбільш актуальних питань бібліотечної роботи з дітьми для ОБД "Юний читач" нагальною стає потреба в організації відділу науково-методичної роботи та інноваційних технологій і відокремленні самостійного відділу краєзнавства, для чого виникає потреба у додатковій кількості штатних одиниць у кількості 3-х бібліотечних фахівців, а саме: завідувач відділу, провідний бібліотекар та бібліотекар І категорії, а також введення посади спеціаліста з інформаційних технологій та електронних ресурсів. Але, на жаль, в 2019 році бібліотека отримала відмову в збільшенні кількості штатних одиниць у зв’язку із відсутністю коштів в державному бюджеті.

Бібліотека активно співпрацює із засобами масової інформації, веде активну сторінку в Fasebook та Інстаграм, подає інформацію про проведені заходи на сайт облради та держадміністрації, публікувалась на сторінках фахового журналу «Бібліотека у форматі Д», має власний сайт zobd.zp.ua.

 

Фінансово-господарська діяльність

У 2019 році затверджено кошторис у сумі 4528395,00 грн, оплата праці і нарахування на заробітну плату склали на кінець року 3543430,00 грн., використання товарів робіт і послуг 979595,00 грн., із них оплата комунальних послуг та енергоносіїв 403110,00 грн. План надання платних послуг – 15500 грн. виконано в повному обсязі.

Протягом року бібліотекарі намагалися створити для відвідувачів закладу затишне і безпечне середовище. В читальному залі відділу обслуговування учнів 5-9 кл. здійснено редизайн приміщення з облаштуванням зони комфортного читання: придбано сучасні корпусні меблі та кутовий диван, виконано поточний ремонт коридору і остаточно завершено ремонт туалетів , виконано поточний ремонт читального залу відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-4 кл., ремонт підлоги відділу краєзнавства. Всього за 2019 рік поточних ремонтів виконано на суму 120000,00 грн., виконано монтаж пожежної сигналізації (дообладнання) в підвальних приміщеннях бібліотеки на суму 22947,26 грн., виконані послуги із побудови, створення та впровадження системи відеоспостереження на суму 29833,00 грн. На кінець року у зв’язку з недовиконанням дохідної частини обласного бюджету ( лист ЗОДА від 13.11.2019 р. № 08-20/3273 , лист Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА від 13.11.2019 р. № 01.2-32/1939) виникла кредиторська заборгованість у сумі 32534,44 грн. На жаль, були зняті фінансові зобов’язання на попередню оплату періодики на 1 півріччя 2020 року, бібліотека залишилась без газет і журналів. Дебіторська заборгованість не допускалась.

в. о. директора

Л. ДАНИЛОВА

 

 

Звіт про роботу комунального закладу
«Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач»
Запорізької обласної ради за 2018 рік

 

Протягом 2018 року в своїй роботі КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР керувалась Стратегією розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Концепція якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», Стратегією національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки, затвердженою Указом Президента України від 13.10.2015р. № 580/2015 та у відповідності до Законів України «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу».

Бібліотека будувала свою роботу на основі особистісних замовлень відвідувачів, розширювала коло користувачів бібліотеки, стимулювала їх до читання, практикувала нові підходи до організації дозвіллєвих заходів, активно впроваджувала комплексні інтерактивні методи роботи з використанням новітніх інформаційних технологій.

На 01.01.2019 року загальний фонд бібліотеки складає 132 685 примірників, в тому числі:

книги – 120 492 примірники,

періодика – 9 603 примірники,

аудіовізуальні матеріали – 2 171 примірник,

електронні документи – 419 примірників.

Протягом року фонд бібліотеки поповнився на 402 примірники книг на загальну суму 33 167,68 грн. за рахунок програми «Українська книга», подарованих читачами та отриманих взамін втрачених. За рахунок коштів обласного бюджету у 2018 р. за кодом 3110 книги не придбавалися і гроші на поповнення фонду бібліотеки не виділялись.

За кошти загального фонду бюджету у 2018 році здійснена передплата періодичних видань на суму 119 530,28 грн., в цілому 291 назва газет і журналів.

Бібліотека вдосконалювала традиційні та впроваджувала нові форми популяризації кращих зразків вітчизняної та світової літератури для дітей, розширювала коло бібліотечних послуг, забезпечувала реальні умови для свободи вибору інформації, спрямовувала зусилля на допомогу кожній дитині у вирішенні її потреб у книзі та інформації.

 

Основні статистичні показники

 

 • Основні показники роботи
 • Планові показники
  на 2018 рік
 • Виконано на 01.01.2019 рік
 • % виконання річного плану
 • Кількість користувачів: за єдиною реєстраційною картотекою (ЄРК)
 • 6 600
 • 7069
 • 107,1
 • Всього читачів
 • 15 000
 • 17 199
 • 114,7
 • Кількість відвідувань
 • 80 000
 • 89 589
 • 112
 • Кількість книговидач
 • 290 000
 • 300 075
 • 103,5

 

За результатами основних показників роботи КЗ «ЗОБД «Юний читач» ЗОР віднесена до II групи з оплати праці.

 

Організація бібліотечного обслуговування. Бібліотечний маркетинг.

 

Протягом року бібліотека активно співпрацювала із школами міста № 30, 31, 50, 62, 66; Запорізькою обласною школою-інтернатом спортивного профілю, інтернатом №7, обласним багатопрофільним санаторієм, міським Палацом дитячої та юнацької творчості, центром дитячої творчості Вознесенівського району, Запорізькими дитячими музичними школами №1, 3, Запорізькою дитячою художньою школою, обласними та міськими бібліотеками, іншими закладами культури області.

Протягом року були проведені заходи в рамках Національних проектів «Україна читає дітям», «Всеукраїнського тижня дитячого читання», Всеукраїнського фестивалю «Книгоманія – 2018», Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2018».

Реалізовувались загальнобібліотечні проекти «В єднанні сила й міць держави», «Острів Читалія, або підкорення книжкового простору», «Дивовижний сад мистецт-ва», «Європейський експрес», «Криниця народних традицій», «Малюк в бібліотеці», «Всякому серцю любов і тепло», «Мій Запорізький край – колиска багатьох народів».

Іміджевим заходом для бібліотеки стало проведення обласного читацького марафону «Книжковий всесвіт дитинства», який традиційно проводиться з січня по квітень. Підведення підсумків відбувалось на базі «Юного читача», і переможці – лідери читання – учні 6, 7 класів мали можливість поїхати до Львова на дитячий фестиваль «Книгоманія». Переможці від Запорізької області – шестикласниця Супрун Аріна із Великої Білозерки та семикласниця Мирошник Єлизавета з Гуляйполя скористались такою можливістю і побували в травні у Львові

 

11b.jpg

11.jpg

 

У 2018 році був проведений перший Всеукраїнський конкурс «Лідер читання –2018», що відбувся за підтримки Українського культурного фонду на базі Херсонської обласної дитячої бібліотеки ім. Дніпрової Чайки. Шестикласниця з Приморська Стояновська Дар'я, що посіла II місце в обласному читацькому марафоні, взяла участь у програмі «Бібліокемп лідерів читання» в Херсоні у вересні.

Завжди цікавим і насиченим в бібліотеці є Тиждень дитячого читання. Цьогоріч в його рамках діти зустрілись з письменниками Запорізького краю Олександром Виженком, Валентином Терлецьким, Наталією Мацієвською, українською письменницею Наталією Дев'ятко ( м.Дніпро), чиї твори увійшли до шкільної програми, презентувалась книга авторки «Скарби примарних островів». Відбулась інтерактивна зустріч з головним редактором дитячої газети «Клякса» та журналів «Бемс» та «Зайка» Ольгою Волковою.

 

11b.jpg

11.jpg

 

11b.jpg

11.jpg

 

Зацікавили читачів веселі літературні заходи за творами Зірки Мензатюк, Всеволода Нестайка, квести разом з Гаррі Поттером, літературні ігри та екскурсії бібліотекою

 

11b.jpg

11.jpg

 

Традиційним став загальнобібліотечний сімейний фестиваль «Відкриваєм двері в літо», що проводиться 1 червня до Міжнародного Дня захисту дітей. На юних відвідувачів та їхніх батьків чекали цікаві заходи, майстер-класи, консультації спеціалістів Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Протягом зимових та літніх канікул в бібліотеці діяли програми по залученню дітей до читання, організовувались масові заходи за участю Центрів позашкільної освіти, дитячих музичних шкіл, художньої школи.

Щорічно працівники бібліотеки виїжджають для проведення заходів з популяризації книги та читання до створених ОТГ. У 2017 році побували у Широківській ОТГ, у 2018 році – в пришкільних літніх таборах Біленківської ОТГ та зустрічали школярів із Долинської ОТГ у себе в бібліотеці.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Велике значення приділяється в бібліотеці візуальному розкриттю інформаційних ресурсів: був оформлений і організований цикл виставок-персоналій «Ювілейний літературний акорд» ( за творами письменників-ювілярів 2018 р.), виставок-вернісажів, бібліотечних виставок-звеличень, виставок-панорам, виставок-обговорень, подорожей, фактів, відкриттів, знайомств, екскурсій, спогадів, порад тощо. Особливою популярністю користувались виставки-інсталяції «Подорож до країни європейських мов», «Зимова казка», «Безсмертя козацької звитяги». Новою формою в організації виставок стала виставка на roll-up стендах «Тут ростуть діти», що розповідала читачам про сучасну шведську літературу для дітей і була організована за сприяння посольства Швеції в Україні. Відбулась зустріч за «круглим столом», участь у якій взяли Надзвичайний і Повноважний посол Швеції в Україні – пан Мартін Хагстрьом, керівник проектів в галузі культури і освіти посольства Швеції в Україні пані Тетяна Некрасова, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА В. В. Мороко та депутат обласної ради Я. М. Криль. На зустріч були запрошені спеціалісти бібліотечної справи, психологи, викладачі, щоб обговорити питання розвитку сучасної дитячої літератури та актуальність для українських читачів тем, що піднімаються і висвітлюються на сторінках сучасної шведської літератури для дітей та підлітків: питання життя і смерті, гендерної рівності, інклюзії, нетрадиційної сім'ї.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Від Шведського посольства бібліотека отримала в подарунок 20 примірників книг шведських авторів, виданих в Україні, на загальну суму 2250 грн. Такі ж комплекти книжок отримали і ті бібліотеки, які прийняли у себе виставку «Тут ростуть діти». Це центральна бібліотека для дітей Запорізької міської ЦБС для дітей та Василівська ра-йонна бібліотека для дітей Запорізької області.

Одним із пріоритетних напрямків діяльності КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР є національно-патріотичне виховання дітей та підлітків.

У 2018 році поповнилась новими експонатами історико-патріотична експозиція «Про час, Батьківщину і нас». В рамках державної цільової програми з національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки та загальнобібліотечного проекту « В єднанні сила й міць держави» пройшли заходи за участі волонтерів, учас-ників АТО та ООС, майданівців: «Зима, яка нас змінила» (до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні), «Я вітаю діда й тата з чоловічим справжнім святом» (до Дня захисника України), «Нам треба берегти свою країну – Соборну та єдину Україну» (до Дня Соборності України), «Крути: волі народної дзвін» ( до Дня пам'яті героїв Крут) та багато інших.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Активними учасниками заходів стали: ветерани та бійці АТО Олександр Таран, Олександр Дьяченко, В'ячеслав Зайцев, Олександр Фролов, Сергій Анушкін, Роман Гільов , молоді майданівці Ярина Геращенко, Ярослав Храпський, Юлія Новицька, Ірина Ярко, Маргарита Мартвод, волонтери Любов Леонова, Надія Мороз, Володимир Коляка, Любов Мороко, керівники козацького спортивного центру «Спас Яр» Михайло Преображенцев та Андрій Іванюк. Презентувалась книга «З Україною в серці» за участі автора Валентини Михайлової. Знімалась передача «Герої» (автор Олена Сиваш, ТРК «Запоріжжя»), учасниками якої стали Сергій Анушкін (55-а артбригада) та Богдан Романенко (доброволець).

 

11b.jpg

11.jpg

 

Незмінною популярністю серед читачів користувався проект «Європейський експрес», який знайомив відвідувачів з традиціями та культурою країн Європи. За результатами роботи в цьому напрямку був виданий збірник сценаріїв з досвіду роботи обласної бібліотеки для дітей «Юний читач» «Парад країн Європи». В 2019 році цей загальнобібліотечний проект буде подаватись на Всеукраїнський конкурс обласних бібліотек для дітей в номінації «Організаційно-методична робота».

Запрошувались для участі у заходах і національні товариства, що діють на території Запорізької області, зокрема, Запорізький центр татарської культури «Алтин Ай», Арабський культурний центр (Науфаль Хамдані), Спілка поляків Запоріжжя «Полонія» та Єврейське культурне товариство.

Приділялась в бібліотеці достатня увага правовому та екологічному вихованню підростаючого покоління. В рамках Всеукраїнського проекту «Я маю право» відбулись інтерактивні зустрічі з провідним спеціалістом Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області Людмилою Житняк, діяла виставка малюнків «Я маю право».

 

11b.jpg

11.jpg

 

Учні Запорізької області взяли участь у Всеукраїнському конкурсі проектів «Мої права – моє життя». Переможцями стали Савенкова Єлизавета (смт Веселе) за проект «Історія з життя… Або права дітей з інвалідністю на піклування, увагу і спілкування» – II місце та Марков Євген ( смт Веселе) за проект «Календар. Права дитини: Конвен-ція про права дитини» – III місце в Україні.

Спільно з ГО «Євроін» в КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР ведеться роз’яснювальна робота про необхідність сортування сміття та в приміщенні бібліотеки встановлені «Кольорові відра». Таким чином, всі відвідувачі закладу можуть долучитися до збору вторинної сировини.

Крім того, на заходах в бібліотеці побували відомі запорізькі екологи та натуралісти: Олеся Кулик та Олена Шелегеда. Остання презентувала «Книгу природи острова Хортиця. Знайомі незнайомці», написану в співавторстві з чоловіком – краєзнавцем і натуралістом Віталієм Шелегедою.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Бібліотека давно вже стала центром громади, тому тут можна не тільки взяти чи обміняти книги, а й з користю провести своє дозвілля. У 2018 році всього в бібліотеці було проведено 1079 заходів, із них 70 – поза межами бібліотеки. Всього масові заходи відвідали 32 199 осіб, із них 3383 – поза межами закладу.

Приділялась увага організації дозвілля дітей у вихідні дні. По неділях в бібліотеці працюють безкоштовні гуртки та студії: «Code Clab» – навчає дітей програмуванню та кодуванню, «Speaking chickens” ( «Балакучі курчата») – англомовний клуб спіл-кування для малечі, яка робить перші кроки у вивченні англійської мови, «Шахова ду-мка» – для любителів цієї інтелектуальної гри, а в студії «Уроки різноколірного чарівництва» діти навчаються живопису. По п’ятницях збирається театральна студія «Чарівна маска».

 

11b.jpg

11.jpg

 

Активно працює і бібліотечна художня галерея. Протягом року тут виставлялися роботи вихованців Вільнянської дитячої художньої школи та її директора Станіслава Науменка, були презентовані: виставка «Барви ніжної душі» відомої художниці Ксенії Доброчинської, «Мандри творчості» члена спілки художників України Наталі Луцен-ко, фотоекспозиція «Там, де любов, там – життя» Олександри Ткаченко, «Кольоровий небосхил» члена творчого об'єднання «Колорит» Ольги Дараган, до Всеукраїнського Дня бібліотек була організована експозиція « Бібліотворчість у фокусі позитиву», яка складалася з робіт працівників бібліотеки, мали можливість виставити свої роботи і вихованці Запорізької дитячої художньої школи та учасники бібліотечної студії.

Традиційно, у 2018 році обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР була координатором у Запорізькій області Всеукраїнських творчих конкурсів. Так, 152 дитини нашої області взяли активну участь у Всеукраїнському конкурсі малюнків «Рідна країна – безпечна країна» за правилами дорожнього руху. Переможцями стали Куріленко Анастасія (м. Гуляйполе), Спірідонова Єлизавета (смт. Веселе), Кльованік Анастасія (смт. Більмак). Переможці отримали дипломи і книги від громадського руху Миколи Томенка «Рідна країна», а всі учасники конкурсу – патріотичні світловідбиваючі флайтери, які вручив дітям народний депутат 6-го скликання, виконавчий директор «Потенціалу», представник «Рідної країни» в Запоріжжі – Валерій Григорович Крайній. Крім того, дякуючи В. Крайньому та С. Пшигоцькому, для всіх учасників заходу була організована безкоштовна екскурсія на Запорізьку кондитерську фабрику.

 

11b.jpg

11.jpg

 

Не менш активними були діти і у Всеукраїнському літературному конкурсі «Творчі канікули». Перше місце в Україні в номінації «І в кожному із нас живе філософ» посіла Крупинська Віра із смт. Веселе. Радун Дарія із Гуляйполя зайняла III місце у Всеукраїнському конкурсі малюнків «Сторінками книг Чингіза Айтматова», що проводився за сприяння посольства Киргизької республіки в Україні. Переможці кон-курсів мали можливість поїхати до Києва до Національної бібліотеки Україні для дітей, щоб взяти участь у церемонії нагородження. А найкращі роботи учасників конкурсів були опубліковані в збірці «Творчі канікули» та в художньому альбомі, виданих НБУ для дітей.

Протягом 2018 року колектив КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР намагався шукати позабюджетні кошти, писав грантові проекти. Наш проект «Book & Cinema» був пода-ний на розгляд індивідуальних проектів до Українського культурного фонду. Суть проекту полягала в створенні при бібліотеці ЗД- кінотеатру, який сприяв би залученню до закладу нових читачів, допомагав би вчителям у впровадженні нової шкільної програми, вирішував питання інклюзії. Однак, на жаль, наш проект не пройшов технічний відбір, хоча й був прийнятий до розгляду. У 2019 році ми плануємо подати до УКФ проект сімейного бібліотечного фестивалю «Відкриваємо двері в літо», що традиційно проводиться до Міжнародного Дня захисту дітей.

КЗ «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР є методичним центром для мережі дитячих бібліотек області. На 01.01.2019 р. мережа складає 39 бібліотек для дітей без обласної, в тому числі одна централізована бібліотечна система для дітей м. Запоріжжя, яка налічує 17 дитячих бібліотек. У 2018 році всі дитячі бібліотеки області були збережені, хоч проблеми і виникали, наприклад, у Великій Білозерці, Оріхові. Вчасне реагування на проблеми, проведена роз’яснювальна робота та втручання Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА у вирішення проблем, дозволило зберегти мережу дитячих бібліотек області на рівні 2017 року. До ОТГ увійшло 8 дитячих бібліотек: 3 – міських рад: Гуляйпільська, Оріхівська, Приморська; 3 – селищних рад: Веселівська, Чернігівська, Якимівська; 2 – сільських рад: Великобілозерська, Комишуваська.

Для надання методичної допомоги обласною бібліотекою для дітей було підготовлено, видано і розповсюджено 17 назв – це 595 примірників, методико-бібліографічних матеріалів. Наприклад, «Українська спроба державотворення» (на відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років), збірник сценаріїв «Парад країн Європи» ( з досвіду роботи «Юного читача» в рамках проекту «Європейський експрес»), «Креативна Європа» ( на відзначення Європейського та Українського року культурної спадщини), «Нашого цвіту – по усьому світу» – інформаційно-методичний матеріал до 100-річчя Національної Академії наук України про унікальні надбання українського народу у світовій науці, методичні рекомендації бібліотекарям по роботі з національними товариствами Запорізької області «Під спільним українським небом», інформаційно-методичні матеріали до 100-річчя Олеся Гончара, 100-річчя Василя Сухомлинського, 140-річчя Олександра Олеся, 100-річчя Платона Майбороди; календарі знаменних і пам’ятних дат, методичні рекомендації і поради щодо планування роботи тощо. З усіма методичними розробками бібліотекарі області можуть ознайомитись на сайті бібліотеки zobd.zp.ua в розділі «Сторінка методиста». Протягом року надавались практичні поради, проводились консультації з питань бібліотечного обслуговування читачів-дітей.

Були визначені відповідно до протоколу кандидатури авторів та ілюстраторів для подання від Національної секції на премію Ганса Крістіана Андерсена 2020 року (IBBY). Серед дитячих письменників була подана кандидатура Зірки Мензатюк, серед ілюстраторів дитячих книжок – кандидатура Костя Лавра.

В жовтні відбувся дводенний семінар-практикум за темою «Сучасний погляд на стратегію бібліотечного обслуговування юного читача» для заступників директорів ЦБС по роботі з дітьми, завідуючих районними, міськими бібліотеками для дітей, дитячими відділами обслуговування ЦРБ, бібліотеками для дітей ОТГ. В роботі семінару взяла участь доцент кафедри української літератури ЗНУ, кандидат педагогічних наук Олеся Алімівна Слижук. Крім того, учасники семінару мали змогу відвідати центральну бібліотеку та філіал №7 Запорізької міської ЦБС для дітей, ознайомитись із досвідом роботи колег та поділитись своїм.

У 2018 році спеціалісти «Юного читача» взяли участь і поділились своїми напрацюваннями у роботі Всеукраїнського семінару «Казковий світ Ш. Перро. Роль ка-зки у вихованні та розвитку дитини», що проводився на базі ЦБС для дітей м. Дніпра, у Всеукраїнській науково-практичній конференції « Бібліотеки для дітей в умовах реформи децентралізації: нові практики і технології розвитку» на базі ЦБ ім. М. Горько-го Маріупольської МЦБС для дітей, у професійній програмі «Бібліокемп лідерів читання» в рамках підсумкового заходу I Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2018» на базі Херсонської ОДБ ім. Дніпрової Чайки, взяли участь у IX Міжрегіональ-ному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліокре@тив-2018», що відбувся в червні на базі Полтавської ОДБ ім. Панаса Мирного. Цікавою і пізнавальною була скайп-конференція з обласними бібліотеками для дітей про роль і значення «мовчазних» книжок, а також взяли участь в обласних семінарах, тренінгах, що проводились на базі ЗОЮБ та ЗОУНБ.

З метою надання практичної, методичної допомоги, вивчення стану роботи на місцях протягом 2018 року були здійснені виїзди до Приазовської районної ЦБС, Ве-селівської селищної бібліотеки для дітей, дитячої бібліотеки Великобілозерської сіль-ської ради, до міської бібліотеки для дітей «Мальвіна» Мелітопольської ЦБС. КЗ ЗОБД «Юний читач» ЗОР взяла участь у Всеукраїнських соціологічних дослідженнях «Книга року – 2018» та «Незадоволений читацький попит на дитячу літературу у бібліотеках України для дітей у 2018 році».

Два працівники закладу підвищили свою фахову майстерність на проблемно-цільових навчаннях, що проводились на базі НБУ для дітей за програмою Інституту післядипломної освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв з отриманням свідоцтва про підвищення кваліфікації.

Велась планова робота з переходу ББК на УДК відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 р, № 177. Всі дитячі бібліотеки були забезпечені таблицями переходу відповідно до спеціалізації бібліотеки.

Від «Юного читача» бібліотеки для дітей області отримали книгу Т. Луньової «Міські пригоди лісової шишки», видану видавництвом «Авіаз» за підтримки УКФ, а також для всіх дитячих бібліотек області замовлено в Інституті Національної пам'яті 201 примірник книг « Історія російсько-української війни» (3-й та 4-й випуски) та «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» (1-й та 2-й томи).

Бібліотека активно співпрацює із засобами масової інформації, веде активну сторінку в Fasebook, подає інформацію про проведені заходи на сайт облради та держадміністрації, публікувалась на сторінках фахового журналу «Бібліотека у форматі Д».

 

Фінансово-господарська діяльність

 

У 2018 році затверджено бюджет у сумі 3864876,00 грн., оплата праці і нарахування на заробітну плату склали на кінець року 3243117,89 грн., використання товарів робіт і послуг 609792,94 грн. – із них оплата комунальних послуг та енергоносіїв 273623,57 грн. Економія – 4784,20 грн. – нарахування на заробітну плату і 6333,43 – оплата електроенергії ( за рахунок проведених заходів економного використання електроенергії). План надання платних послуг – 15500 грн., виконання плану – 18523,30 грн.

Протягом року бібліотекарі намагалися створити для відвідувачів закладу затишне і безпечне середовище. В читальному залі відділу обслуговування старших школярів здійснено редизайн приміщення з облаштуванням зони комфортного читання, для інформаційно-бібліографічного відділу закуплені нові сучасні офісні дивани на суму 10 000 грн., а також виконано поточний ремонт санвузла на суму 79715,38 грн. через систему Прозорро. Сума економії склала 2473,62 грн. Кредиторська та дебіторська заборгованість не допускались.

в. о. директора

Л. ДАНИЛОВА