Екскурсія бібліотекою

 

Творець книги – автор.

Творець її долі – бібліотекар.

В. Гюго

Мандруючи нашою бібліотекою, ти дізнаєшся, що:

"Юний читач" - це:

 

- найстарша у місті та області бібліотека для дітей;

 

- найбільше в області зібрання видань для допитливих малюків та юних інтелектуалів;

 

- творчий простір для спілкування, проведення дозвілля і поповнення інформаційного багажу;

 

- атмосфера доброзичливості, комфорту та затишку читальних залів, що іноді перетворюються на театральні підмостки;

 

- місце народження та акумуляції бібліотечних інновацій, авторських програм, творчих проектів;

 

- високопрофесійні та не байдужі до книги і дитини фахівці, які чекають нових зустрічей з шанувальниками книги.

 

Ми працюємо для вас і тільки у нас:

- можна стати читачем від першого року свого життя;

- відвідувати бібліотеку всією сім’єю;

- замовити книгу по телефону;

- побачити надзвичайно цікаві бібліотечні виставки та художні експозиції;

- взяти участь у різноманітних масових заходах та майстер-класах;

- отримати індивідуальну консультацію з будь-яких питань, що цікавлять;

- знайти потрібну інформацію за допомогою каталогів та картотек, а також Інтернету.

 

А тепер познайомимось ближче.

Наша перша зупинка

 

Сектор реєстрації читачів

 

Тут здійснюється запис відвідувачів, і саме тут вони знайомляться з правилами користування бібліотекою, її структурою, переліком послуг, які можуть отримати безкоштовно, а також з додатковими послугами, які надаються усім бажаючим на платній основі.

 

 

 

 

Далі мандруємо у

 

Відділ обслуговування дітей дошкільного віку та учнів 1 – 4 класів

 

Тут на маленьких відвідувачів чекають надзвичайно цікаві книжки, яскраві журнали, які подарують їм радість співпереживання з казковими героями, відкриють таємничі дива, запросять у веселі мандри, дадуть відповіді на безліч запитань.

Все це книжкове багатство представлене на абонементі, де читачі беруть книжки додому, та в читальній залі, де в комфортних умовах можна переглянути цікавий журнал, перегорнути сторінки улюбленої книжки, подивитись мультфільм чи іншу дитячу передачу.

А ще тут можна зустрітися з дитячими письменниками, подивитись лялькову виставу, разом з друзями позмагатись у веселих літературних іграх, конкурсах, вікторинах, пограти в настільні ігри, помалювати, змайструвати саморобки, поспілкуватись українською під час недільних зустрічей у вітальні бабусі Дарини, а якщо захочеться – усамітнитись з улюбленою книжкою в бібліотечній схованці.

 

У відділі

 

працюють гуртки та об’єднання:

- мала Академія народознавства"У звичаях, традиціях народу ти душу України пізнавай"

- ляльковий театр домовичка Кузі

- літературна вітальня "Книгосвіт дитинства

- школа юного шахіста "Шахова думка"

 

реалізуються проекти:

- історико-народознавчий "Як козаки…: Розповіді діда Базікала"

- пізнавально-навчальний "Поради лікаря Будьздоровченка"

- освітньо-інформаційний "Малюк в бібліотеці"

 

Тут записує свої казкові історії відомий запорізький письменник Олександр Виженко для циклу телепередач "Казки від Санька Сита", а також готуються програми творчих фестивалів "Коло друзів" в рамках проекту "Дитячий простір "Книголісся".

 

Тепер наша дорога пролягає у

 

Відділ обслуговування учнів 5 – 9 класів

 

У цьому відділі до послуг читачів науково-пізнавальна література з історії, природничих, математичних та інших наук, яка допоможе краще засвоїти шкільну програму, розширити кругозір, підготуватись до іспитів. Тут можна знайти все для і дозвіллєвого читання: класику, детективи, фентезі, пригоди, сучасну художню літературу українських та зарубіжних авторів.

 

У читальній залі кожен бажаючий знайде відповіді на найскладніші запитання, бо саме тут зібрано універсальний фонд друкованих видань з великим вибором словників, довідників, енциклопедій. Найновіша література надходить саме сюди і демонструється на бібліотечних виставках. А ще читальна зала – це місце проведення творчих акцій, цікавих та корисних зустрічей, просвітницьких заходів, серед яких чимало мають патріотичне спрямування та сприяють підвищенню престижу читання, розвитку інтересу до сучасної української книги. Тут проходять презентації книг, зустрічі з письменниками краю, а також з іншими цікавими людьми: психологами, правознавцями, істориками, майстрами народного мистецтва тощо.

 

А ще тут можна продемонструвати свою ерудицію, взявши участь у турнірах інтелектуального клубу "Знавці", подискутувати з ровесниками на теми, що хвилюють під час недільних зустрічей у бібліотечному кафе "На Лобановського", показати свої таланти на творчому майданчику родинних традицій "Cвіт сімейних захоплень".

 

 

 

 

У відділі

 

працюють клуби та об’єднання:

- літературно-музичний салон "Джерела думки чисті і натхненні"

- бібліотечний клуб "Цвіт калини"

 

реалізуються проекти:

- соціальний "Здоров’я дитини - багатство родини"

- народознавчий "Криниця народних традицій"

 

А зараз завітаємо у

 

Відділ масової роботи та естетичного виховання

 

Любителів пейзажів та портретного мистецтва, шанувальників музичної класики та авангарду, прихильників народного мистецтва чекає до себе цей відділ.

Тут зібрані книги з історії культури і мистецтва України та країн світу; нотні збірки для різних видів музичних інструментів; альбоми з живопису, графіки, архітектури, скульптури; аудіо-, відеокасети та CD і DVD – диски з записами класичної та популярної музики, художніх та анімаційних фільмів для дітей.

 

Кожному відвідувачеві, незалежно від віку, тут допоможуть розкрити будь-яку галузь мистецтва, підберуть необхідну літературу, дадуть практичну пораду.

А ще тут можна переглянути газети і журнали з питань мистецтва; взяти участь у конкурсах дитячої творчості; відвідати бібліотечну художню галерею; навчитись премудростям роботи з глиною, папером, стрічками, фарбами на різноманітних майстер-класах; зустрітися з художниками, музикантами, акторами, майстрами народного мистецтва, пізнати свій внутрішній світ або просто розслабитись на заняттях з арт-терапії.

 

У відділі

 

працюють клуби та об’єднання:

- художній салон "Крокуємо до майстерності"

- мультимедійний клуб "Капітошка"

- музична вітальня "Музика від серця"

- "Весела школа Олівця-Малювця

- творча недільна майстерня "Фантазії мовою тіста"

реалізуються проекти:

- творчий "Культурологічні таємниці української символіки"

- патріотично-мистецький "Вони жили для України"

- культурно-етнографічний "Козацькому роду нема переводу"

- еко-культурний "На планеті водолюбів"

 

Далі прямуємо у

 

Відділ науково-методичної роботи та краєзнавства

 

Вірніше ми завітаємо до кімнати, де зібране доволі повне зібрання літератури краєзнавчого характеру: енциклопедичні та науково-популярні видання про історію та сьогодення

Запорізького краю, художні твори місцевих письменників, підручники з шкільних курсів "Історія рідного краю", "Географія краю", "Екологія краю", "Література рідного краю", методичні посібники, карти, путівники, статистичні збірники, все, що дає можливість задовольнити потреби учнів загальноосвітніх шкіл, вчителів, керівників дитячих гуртків та секцій і всіх тих, хто цікавиться краєзнавством.

 

А ще тут збираються періодичні видання краєзнавчого характеру, є тематичні, детально структуровані для спрощення у користуванні прес-теки, що формуються на основі статей з місцевої преси і містять відомості, які важко знайти в будь-яких інших джерелах. Має відділ і фонд відеоматеріалів краєзнавчого характеру, серед яких документальні фільми про історію та сьогодення м. Запоріжжя, про унікальну історію та природу о. Хортиця, про інші заповідні куточки Запорізького краю.

 


Якщо вам цікаво поспілкуватись з відомими людьми Запоріжжя, здійснити мандрівку заповідними куточками рідного краю, познайомитись з різнобарвною культурою народів, що живуть в нашій області, то це точно – сюди.

 

У відділі

реалізуються проекти:

 

- героїко-патріотичний "В єднанні – сила й міць Держави"

- еколого-пізнавальний "Будь природі рідній другом"

- краєзнавчо-мистецький "Мій рідний Запорізький край – колиска багатьох народів".

 

Наступною нашою зупинкою буде

 

Інформаційно-бібліографічний відділ

 

Цей відділ має багатий фонд довідкової літератури: загальні та спеціальні енциклопедії, мовні та термінологічні словники, найважливіші довідники, покажчики літератури з різних галузей знань. Саме тут кожен відвідувач може отримати інформацію про наявність книг та інших видань в бібліотеці, саме тут йому допоможуть підібрати матеріал для написання рефератів, знайти інформацію для підготовки до уроків, навчать користуватись довідковими виданнями, каталогами та картотеками.

А ще тут виконуються на замовлення бібліографічні довідки, складаються інформаційні та бібліографічні списки, надаються індивідуальні консультації.

Оперативне надання повної і об’єктивної інформації усім категоріям користувачів з використанням, поряд з традиційними джерелами, сучасних інформаційних технологій – головне завдання цього відділу. Воно здійснюється під девізом "На все є відповідь в бібліотеці" і спрямовується на максимальне задоволення інформаційних потреб відвідувачів бібліотеки.

А ще у відділі щоквартально видаються анотовані інформаційні списки нових надходжень до бібліотеки, які допомагають читачеві зорієнтуватись у книжкових новинках, вибрати собі книгу до смаку.

 

 

 

 

А далі ми відвідаємо відділи, які займаються внутрішньо бібліотечною роботою, не займаються безпосередньо обслуговуванням користувачів, проте все одно працюють для них. І першим буде

 

Відділ комплектування фондів та каталогізування документів

 

Саме в цьому відділі формується бібліотечний фонд. Саме в нього збігаються усі нові книжки, інші документи на різних носіях інформації, а ще найсвіжіші газети та журнали, які отримує бібліотека.

Працівники цього відділу постійно слідкують за виходом нових книг, періодичних видань, вивчають читацькі потреби, інтереси, літературні смаки – роблять висновки і формують бібліотечний фонд з найкращих книжок, видань на електронних носіях, дитячих газет та журналів.

Саме тут здійснюється їх облік, бібліотечна обробка, тобто проставляються відповідні бібліотечні позначки, які визначають адресу книжки, журналу чи іншого видання на бібліотечній полиці.

Здійснивши бібліотечне опрацювання документів, відділ відображає інформацію про них в інформаційно-пошуковій системі бібліотеки: в електронному каталозі, а також в традиційних, карткових каталогах та картотеках, а вже потім передає документи в інший відділ, куди ми спрямуємо нашу дорогу далі. І це

 

Відділ зберігання та реставрації бібліотечних фондів

 

Саме тут нові надходження розподіляються між відділами бібліотеки і надходять до місця свого постійного "проживання" на книжковій полиці. У самому відділі на полицях також стоять десятки тисяч книг і чекають своїх читачів. Бібліотекарі на прохання відвідувачів видають їх

у відділи обслуговування. А ще тут зберігаються книги та періодичні видання минулих років. Наприклад, замовивши через читальний зал, можна отримати і погортати підшивки газет, починаючи з 1945 року.

 

Є тут і цінні та, навіть, рідкісні книги, які були надруковані і 100, і 200 років тому. Ще одна гордість відділу – колекція книг з автографами авторів, багато з яких зустрічались з читачами в стінах цієї бібліотеки.

Відділ пропонує обслуговування користувачів через міжбібліотечний абонемент. Це коли у фонді немає потрібної читачеві книги, її можуть замовити в іншій бібліотеці, або навпаки видати по МБА книгу зі свого фонду читачеві іншої бібліотеки.

 

Є у відділі і обмінний фонд, куди передаються видання, яких в бібліотеці забагато, або вони не користуються попитом. Інші бібліотеки можуть відібрати їх для своїх читачів безкоштовно. А ще працівники цього відділу займаються вилученням з фонду бібліотеки документів, що прийшли в неналежний стан, слідкують за правильною розстановкою документів на полицях, своєчасно ремонтують і забезпечують їх довгострокове зберігання.

 

А тепер ми відвідаємо ще один кабінет, вірніше маленьку "лабораторію", де працюють фахівці, які збирають інформацію про нові, сучасні форми і методи роботи з книгою, щоб спілкування з нею в бібліотеці було завжди корисним і приємним. А ще тут знають про всі програми, проекти та конкурси нашої бібліотеки та інших бібліотек для дітей області.

Працівники

 

Методичного кабінету відділу науково-методичної роботи та краєзнавства

 

(а ми ж завітали саме до нього) заглядають, так би мовити, у майбутнє бібліотек і, у разі потреби, допомагають їм дружньою порадою, професійною консультацією, проводять соціологічні та маркетингові дослідження з питань бібліотечної справи, узагальнюють та популяризують кращий бібліотечний досвід, готують методичні рекомендації з найрізноманітніших напрямів бібліотечного обслуговування.

 

А ще тут розробляють програми та проводять заняття з фахової майстерності бібліотекарів, бо добре знають, як організувати і провести різні цікаві конкурси як для читачів, так і для бібліотекарів.

 

 

 

 

 

 

На завершення нашої екскурсії завітаємо до

 

Адміністрації бібліотеки

 

Адже це люди, які роблять усе можливе для того, аби наша бібліотека завжди була затишною, комфортною для користування, місцем постійного пошуку нових форм роботи з книгою та інформацією,
простором, де створені умови для дружнього спілкування людей різних світоглядів та національностей, майданчиком для духовного росту та розвитку творчих здібностей. Тобто, щоб наша бібліотека була найкращою.